Marszałek podpisał umowę z dziecięcym hospicjum „Świetlikowo” w Tychach. Trafi tu 3,5 mln zł z UE

0
Podpisanie umowy w hospicjum dziecięcym "Świetlikowo", 31.07.2019r.; fot. ZB

Dzisiaj (31 lipca) w siedzibie Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci „Świetlikowo” w Tychach Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, podpisał z przedstawicielami fundacji umowę, na mocy której to dziecięce hospicjum otrzyma ponad 3,5 mln zł dofinansowania. Pieniądze te pochodzić będą z Unii Europejskiej. Marszałek rozdał też podarki przygotowane imiennie dla podopiecznych dziecięcego hospicjum.

W latach 2014 – 2020 obowiązuje w Polsce szesnaście Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO), na które Komisja Europejska przeznaczyła 31,2 mld euro. Aż 3,47 mld euro z tej puli ma do dyspozycji Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 – pieniądze te pochodzą z dwóch źródeł: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. Pozwala to realizować kompleksowe projekty dotyczące również tzw. wsparcia kapitału ludzkiego.

W ramach rozwoju usług zdrowotnych Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci „Świetlikowo” w Tychach złożyła wniosek o przyznanie z RPO WŚl 2014-2020 dofinansowania projektu pn.„Centrum Opieki Dziennej dla Nieuleczalnie Chorych Dzieci, zwiększenie dostępności poprzez poszerzenie działalności o 10 miejsc oraz rozszerzenie grupy docelowej”. Wnioski w tym zakresie objęte były kryterium konkursowym. Fundacji udało się uzyskać dofinansowanie w wysokości ponad 3,56 mln zł (wartość projektu: ponad 3,8 mln zł). Dzisiaj (31 lipca) w hospicjum „Świetlikowo” przy ul. Jaroszowickiej 113 w Tychach Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, podpisał z przedstawicielami władz fundacji: Nataszą Godlewską – prezes zarządu, Ewą Wójcik-Gil oraz Barnadetą Weidemann-Nimptsch – kierownik Centrum Opieki Dziennej, umowę na dofinansowanie zgłoszonego do konkursu projektu. Jego okres realizacji rozpoczął się 1 lipca 2019 r. i trwać będzie do 30 czerwca 2021 r.

W tym czasie ma być zamontowana winda oraz zakończone prace remontowo-budowlane w celu dostosowania obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto w ramach funkcjonowania Centrum Opieki Dziennej dla Nieuleczalnie Chorych Dzieci przewidziany jest zakup materiałów do prowadzenia terapii zajęciowej, środków jednorazowego użytku, doposażenie centrum w niezbędny sprzęt, zajęcia terapeutyczne dla dzieci, catering dla dzieci nie karmionych dojelitowo, transport. Oprócz tego za przyznane pieniądze m.in. utworzona zostanie wypożyczalnia sprzętu medycznego dla uczestników projektu, a są nimi dzieci nieuleczalnie chore, mające orzeczenie o niepełnosprawności, pochodzące z rodzin zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym oraz ich opiekunowie, którzy będą brać udział w szkoleniach w celu podniesienia jakości opieki.

Wręczanie prezentów; fot. ZB

Prezes Natasza Godlewska informuje nas, że hospicjum „Świetlikowo”, opiekuje się obecnie prawie 100 dziećmi – z tego w Centrum Opieki Dziennej przebywa codziennie od poniedziałku do soboty w godz. 8.00 – 17.00 od 40 do 50 dzieci (wcześniej stacjonarne hospicjum przy ul. Jaroszowickiej 113 czynne było tylko do piątku). Pod domową hospicyjną opieką „Świetlikowo” ma 40 dzieci. Od pół roku ważną częścią działalności fundacji jest świadczenie hospicyjnej opieki perinatalnej wobec 10 rodzin. Opieka perinatalna roztaczana jest nad rodzicami dziecka, które się jeszcze nie urodziło, a u którego zdiagnozowano już poważną chorobę.

Do tej pory hospicjum „Świetlikowo” mogło opiekować się dziećmi w wieku do 18 lat. Od lipca, jak słyszymy od prezes Godlewskiej, podopiecznymi mogą być tu osoby w wieku do 24 lat. Obecne dofinansowanie w wysokości ponad 3,5 mln zł to drugie wsparcie przyznane z RPO. Poprzednie dofinansowanie wyniosło, jak słyszymy, 2 mln zł i przyznane było również na dwa lata.

– Cieszę się, że konkurs udało się rozstrzygnąć – mówił marszałek Jakub Chełstowski. – Podpisaliśmy umowę, więc „Świetlikowo” ma zapewnione finansowanie swojej działalności przez najbliższe 2 lata. Będziemy wspólnymi siłami pracować, by w przyszłości znalazły się środki na podobne miejsca.

Po podpisaniu umowy marszałek Chełstowski rozdał dzieciom upominki. Każdy podarunek opatrzony był imieniem dziecka i trafił do konkretnego podopiecznego „Świetlikowa”.

(baz)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here