Ministranci z Mikołowa mistrzami Polski

0
Mistrzowska drużyna z Mikołowa; fot. Gość Niedzielny

Ministranci z Bazyliki św. Wojciecha w Mikołowie zdobyli pierwsze miejsce w XIV Mistrzostwach Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej, które były rozgrywane w dniach 1-2 maja w Skierniewicach.

Ministranckie mistrzostwa piłkarskie to impreza organizowana przed redakcję ogólnopolskiego miesięcznika dla ministrantów „Króluj nad Chryste”. Co roku zawody odbywają się w innym mieście i bierze w nich udział kilkadziesiąt drużyn z całego kraju. Młodzi piłkarze rywalizują w trzech kategoriach: ministrant, lektor młodszy i lektor starszy.

W XIV Mistrzostwach Polski, w kategorii lektor starszy wzięła udział drużyna parafii św. Wojciecha w Mikołowie. Presja była ogromna, bo dla drużyny parafii św. Wojciecha ten wyjazd był turniejem ostatniej szansy. Po wielu występach (od 2008 r.) udało się dwa razy zdobyć wicemistrzostwo, a także trzecie miejsce. Tegoroczny turniej w Skierniewicach dla części drużyny był ostatni, ponieważ regulamin nie pozwala grać ministrantom starszym niż z rocznika 1998.

– Dlatego chłopcy zagrali na całego, znali swoje możliwości, są zgrani i od początku turnieju widać było wysoki poziom gry w ich wykonaniu – mówi ks. Artur Sroga, opiekun służby liturgicznej w Bazylice św. Wojciecha w Mikołowie.

W finale mikołowianie wygrali 2:0 z ekipą z miejscowości Róża Wielka (woj. wielkopolskie).

Fot. R. Gwiżdż

W skład mistrzowskiej ekipy weszli: kapitan Artur Stachowicz, bramkarz Marcin Topór, Sebastian Glenc, Marcin Holewa, Michał Król, Radosław Nogal, Dominik Słomka i Michał Szafrański.

Dominik Słomka został uznany za najlepszego piłkarza turnieju w kategorii lektor starszy.

Warto zaznaczyć, że ministranccy mistrzowie Polski są wychowankami mikołowskich klubów sportowych.

Gratulacje dla drużyny przekazał ksiądz arcybiskup Wiktor Skworc, a podczas mszy świętej w Bazylice św. Wojciecha w niedzielę, 5 maja słowa uznania przekazali ministrantom przedstawiciele władz powiatowych i miejskich.

Drużyna w „strojach służbowych”; fot. R. Gwiżdż

(J)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here