Mistrzostwa świata seniorów w badmintonie

0
Konferencja prasowa w Katowicach zapowiadająca turniej. Wojciech Palikij drugi od lewej; fot. Lech Gawin

Ponad 3000 badmintonistów z kilkudziesięciu krajów przyjedzie w przyszłym roku do Katowic na World Senior Badminton Championships, czyli Mistrzostwa Świata Seniorów w Badmintonie. Turniej organizuje Wojciech Palikij, prezes badmintonowej sekcji UKS Unia Bieruń, która należy do najlepszych w Polsce i już odnosi sukcesy międzynarodowe. 

– Naszą wielką ideą jest popularyzacja badmintona – mówił Wojciech Palikij, dyrektor mistrzowskiego turnieju na konferencji w katowickim Hotelu Marriott (7 grudnia). – W wieku 35 lat piłkarski senior na ogół kończy karierę lub jest już na emeryturze. Badmintonista w tym wieku dopiero staje się seniorem. W Katowicach zawodnicy będą rywalizować w 8 kategoriach wiekowych – od 35+ do +70 – dodaje W. Palikij.

Mecze mistrzostw świata seniorów odbędą się dniach 4-11 sierpnia 2019 r. w Spodku. Organizatorzy przewidują, że powstanie 29 kortów, na których odbędzie się 1800 meczów, podczas których zostanie zużytych… 12 600 lotek!

76-letni Paweł Gasz będzie bronił brązowego medalu zdobytego przed dwoma laty w Indiach; fot. Lech Gawin

W kategorii 70+ wystartuje 76-letni Paweł Gasz, badmintonista z katowickiego Nikiszowca. Będzie bronił brązowego medalu zdobytego przed dwoma laty w Koczin w Indiach. Pan Paweł jest ambasadorem katowickich mistrzostw świata. Podobnie jak Robert Mateusiak, olimpijczyk z Sydney, Aten, Pekinu, Londynu i Rio de Janeiro, a także siedmiokrotny medalista mistrzostw Europy. Możliwe, że najbardziej utytułowany polski badmintonista wystartuje w kategorii 40+. Stawkę ambasadorów zamykają 13-letnia Joanna Podedworny, zawodniczka UKS Unia Bieruń, stawiana w roli przyszłości polskiego badmintona (regularnie rywalizuje w międzynarodowych turniejach, zwyciężyła na Międzynarodowych Mistrzostwach Austrii U17) oraz artysta Mariusz Kałamaga znany m.in. z kabaretu Łowcy.B. – Staram się regularnie grać w badmintona. Jest kojarzony z lekkim odbijaniem, relaksikiem, a tak naprawdę to kawał wysiłku. Jednym z moich największych sukcesów jest wymiana 100 uderzeń z córką – mówi M. Kałamaga.

Artysta odwiedził uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Katowicach w trakcie jednego z Demo Days. – Nasz turniej poprzedza szereg działań promocyjnych. Chcemy dotrzeć do uczniów z każdej dzielnicy Katowic – mówi Wojciech Palikij. Tylko w listopadzie i grudniu badmintoniści odwiedzili 6 szkół. Równolegle zapraszają na spotkania z badmintonem seniorów, w trakcie których ci nie tylko grają, ale biorą udział w warsztatach z psychologiem sportu czy dietetykiem.

Oprócz Demo Days organizatorzy pracują także z wuefistami w ramach akcji Shuttle Time (Czas Lotki). Docelowo przeszkolonych zostanie 16 nauczycieli z 8 szkół, w których regularnie będą się odbywać zajęcia z badmintona. – Zwieńczeniem działań będzie turniej towarzyszący mistrzostwom świata dla wszystkich chętnych. Liczymy, że weźmie w nim udział kolejne 1500 zawodników – mówi W. Palikij.

Dodaj komentarz