Montaż ołtarza w kościele św. Jana Chrzciciela

0
Reklama

Montaż ołtarza w kościele św. Jana Chrzciciela. W czwartek 11 maja, w ramach przebudowy wnętrza kościoła św. Jana Chrzciciela w Tychach, montowano najważniejszą część kamiennego ołtarza – mensę, czyli blat, na którym bezpośrednio odprawiana jest Eucharystia.

Remont wnętrza kościoła rozpoczął się w kwietniu 2016 r. Ostatecznie realizowany zakres prac jest bardzo szeroki. Zmieniły już wygląd m.in. ściana ołtarzowa z charakterystycznym wizerunkiem ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa, przebudowane zostały chóry, położono nową, kamienną posadzkę wcześniej montując pod nią instalację ogrzewania podłogowego. Zmieniły się drzwi wejściowe i bezpośrednie do nich podejście. Choć cała przestrzeń kościoła oddana jest już wiernym do użytku, to wciąż trwają prace budowlane np. w nawach bocznych.

W czwartek 11 maja nastąpił ważny moment montażu mensy na kamiennej podstawie nowego ołtarza. Mensa to w Kościele katolickim najczęściej kamienna płyta stanowiąca blat ołtarza, a więc bardzo ważny jego element. Montaż mensy podzielony został na dwa etapy. Najpierw na podstawę ołtarza położono kamienną płytę o przekroju trapezowym, a dopiero na niej spoczęła kamienna płyta o przekroju prostokątnym.

Na froncie podstawy nowego ołtarza widnieje symbol ryby z grecką nazwą. Pierwsi chrześcijanie nie używali znaku krzyża, a właśnie symbolu ryby, której grecka nazwa interpretowana była jako skrót oznaczający Jezusa Chrystusa.

Reklama

Kościół św. Jana Chrzciciela to pierwsza świątynia wybudowana w socjalistycznym z założenia mieście Nowe Tychy (poświęcenie nastąpiło 21.12.1958 r., wbrew woli ówczesnych władz miasta, co spowodowało represje). Kościół ten stał się symbolem zwycięstwa nad ideologią komunistyczną.

Każdy może wesprzeć finansowo remont kościoła św. Jana Chrzciciela. Instrukcja podana jest na stronie internetowej parafii. Mówiąc w skrócie istnieją tylko dwa sposoby przekazania pieniędzy. Pierwszy to przelew bankowy na konto: Parafia Rzymskokatolicka św. Jana Chrzciciela w Tychach, ul. Kopernika 5, 43-100 Tychy, KONTO: ING BANK ŚLĄSKI TYCHY 46 1050 1399 1000 0007 0073 6374, tytuł przelewu: „Darowizna na cele kultu religijnego”. W takim przypadku dokumentem potwierdzającym darowiznę jest bankowe potwierdzenie transakcji, dlatego bardzo ważne jest, by wpisać ów tytuł przelewu. Sposób drugi to bezpośrednia wpłata gotówki, ale tylko i wyłącznie w kancelarii parafialnej.

UWAGA! Kościół nie upoważnia nikogo do zbierania pieniędzy po domach.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj