Najdroższe i najtańsze dzielnice w Katowicach – gdzie warto wynająć mieszkanie?

0
Reklama

Pandemia COVID-19 spowodowała spore zamieszanie na rynku najmu. Mimo że we wszystkich dużych miastach odnotowano spadki cen, to stawki czynszu – zwłaszcza w prestiżowych lokalizacjach – mogą zaskoczyć. Sprawdziliśmy, jak pod tym względem wypadły Katowice.

Od czego zależy wysokość czynszu na rynku wynajmu mieszkań?

Czynsz, jaki będzie musiał zapłacić najemca lokalu mieszkalnego, zależy od wielu czynników. Najdroższe mieszkania do wynajęcia w Katowicach (sprawdź oferty: https://gethome.pl/mieszkania/do-wynajecia/katowice/) są położone w prestiżowych punktach miasta. Jednak lokalizacja nie jest jedynym czynnikiem mającym wpływ na stawkę czynszu – przy jej ustalaniu właściciele mieszkań uwzględniają:

  • Powierzchnię lokalu. Najemcy najchętniej wynajmują mieszkania 2-pokojowe (od 35 do 55 mkw) i to one są najczęściej oferowane w przystępnych cenach. Droższe z reguły są kawalerki i mieszkania o metrażu powyżej 60 mkw.
  • Standard wykończenia i wyposażenia mieszkania. Za wynajem mieszkania w nowoczesnym budownictwie, na zamkniętym osiedlu trzeba zapłacić więcej niż za najem lokalu w kamienicy.
  • Ilość dostępnych lokali w okolicy. Duże zainteresowanie i niewielka liczba mieszkań powoduje wzrost czynszu. I odwrotnie – duże nasycenie lokalami na wynajem przy małym zainteresowaniu powoduje obniżkę stawek.

Stawkę czynszu podbić mogą też liczne udogodnienia dla najemców. Zalicza się do nich dostęp do miejsc parkingowych, windę, zamknięty plac zabaw dla dzieci, siłownię czy kort tenisowy do wyłącznej dyspozycji mieszkańców.

W których dzielnicach Katowic ceny najmu są najwyższe?

Katowice to jeden z największych rynków wynajmu mieszkań w Polsce. Jak podaje w swoim raporcie firma Emmerson Evaluation, pandemia COVID-19 nie pozostała bez wpływu na zakres stóp zwrotu z wynajmu mieszkań. W Katowicach w 2020 r. potencjalny zarobek wynosił od 2,3 do 4,2 proc. Jednocześnie niektórzy właściciele lokali mieszkalnych mogą liczyć na wyższy zysk. Mowa tu głównie o inwestorach, którzy nabyli mieszkania w najdroższych dzielnicach Katowic.

Za wynajem lokalu mieszkalnego najwięcej trzeba zapłacić w dzielnicach śródmiejskich, czyli Śródmieściu, Osiedlu Paderewskiego-Muchowiec i Bogucicach. Wysokie ceny czynszów notuje się także w cieszących się dużym zainteresowaniem dzielnicach północnych, takich jak Dąb czy Osiedle Tysiąclecia. Z kolei z dzielnic południowych najdroższe jest Podlesie.

Reklama

Wysokie stawki za wynajem mieszkania w dzielnicach Dąb czy Osiedle Paderewskiego-Muchowiec to wynik m.in. wzmożonego zainteresowania deweloperów gruntami w tych okolicach. W ostatnich latach powstało tu wiele nowych budynków mieszkalnych, a spora część lokali została kupiona w celach inwestycyjnych.

Dzielnice Katowic, w których warto szukać taniego mieszkania na wynajem

Osoby poszukujące taniego mieszkania na wynajem powinny skoncentrować się na dzielnicach oddalonych od centrum. Mniej atrakcyjna lokalizacja przekłada się na niższe ceny nieruchomości. Przykładowe dzielnice, w których można wynająć lokal za kwotę niższą niż średnia, to: Załęże (dzielnica północna), Janów-Nikiszowiec (dzielnica wschodnia) czy Murcki (dzielnica południowa).

Choć można wskazać dzielnice, w których mieszkania na wynajem są tańsze, to rozpoczynając poszukiwania, warto w pierwszej kolejności określić swoje potrzeby. Dziś znalezienie lokalu mieszkalnego na wynajem jest sprawą prostą – wystarczy skorzystać z portali ogłoszeniowych. Dzięki temu istnieje szansa na wynajęcie mieszkania w atrakcyjnej cenie i niewielkiej odległości od w centrum.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here