Najstarsza ofiara miała 94 lata

0
Źródło: MSWiA

Ostatnie przypadki okradania starszych osób w gminach powiatu mikołowskiego potwierdzają, że bandyci twórczo rozwinęli metodę oszustw na tzw. wnuczka. Dostają się do mieszkań seniorów nawet pod pretekstem sprzedaży jajek.

Jak informuje 3 grudnia mł. asp. Bogusława Dudek, rzecznik prasowa Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie, ostatnio nieznany sprawca – pod pretekstem sprzedaży jajek – ukradł pieniądze 74-letniej mieszkance Łazisk Górnych. Ponadto w Orzesza doszło do prób wyłudzenia pieniędzy metodą na policjanta oraz krewnego. Ofiarami oszustów kolejny raz mogły paść osoby starsze. Były to mieszkanki ulicy Matejki w wieku 81- i 64 lat. Kwoty o jakie prosili oszuści wynosiły nawet 60 tys. zł. Z kolei 18 listopada w Łaziskach Górnych do mieszkania 94-latki weszła nieznana jej kobieta, która stwierdziła, że jest pracownikiem wodociągów. Oszustka oświadczyła, że chce sprawdzić stan wodomierza. W trakcie wizyty fałszywa pracownica wodociągów wykorzystała nieuwagę staruszki i ukradła jej złotą biżuterię oraz pieniądze.

Mikołowska policja przypomina, że zuchwali złodzieje działają bez skrupułów. Aby wyłudzić pieniądze wymyślają coraz inne historie. Przestępcy podają się za wnuczków, ale też policjantów, prokuratorów, pracowników administracji, księży lub jak w tym konkretnym przypadku pracownika wodociągów.

– Po raz kolejny apelujemy o ostrożność i rozwagę oraz o niezwłoczną reakcję na wszelkie próby oszustwa. Porozmawiajmy z rodzicami, dziadkami, sąsiadami i osobami, które mogą być narażone na podobne ataki – mówi Bogusława Dudek, rzecznik KPP Mikołów.

Oszuści działający metodą na wnuczka wprowadzają swoje ofiary w błąd, podając się za członka rodziny lub inną osobę. Prowadzą rozmowę w taki sposób, że potencjalna ofiara jest przekonana, że rozmawia z kimś z rodziny: wnuczkiem, bratankiem czy siostrzenicą. Potem proszą o pożyczenie pieniędzy. Ostatnio oszuści podają się także za pracowników różnych firm i instytucji: policjantów, czy księży. Telefonują, by poinformować o rzekomym zatrzymaniu kogoś z rodziny i oferują pomoc w trakcie prowadzonego postępowania.

Zdarza się także, że oszuści najpierw dzwonią podając się za wnuczka. Chwilę po zakończeniu rozmowy do ofiary dzwoni osoba podająca się za policjanta. Mówi, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy. Fałszywy mundurowy twierdzi, że oszust został namierzony i prosi o pomoc w jego zatrzymaniu. Nalega, aby pokrzywdzony wypłacił pieniądze z banku i przekazał je wyznaczonej osobie lub przelał na wskazany numer konta. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców.

Prawdziwi policjanci nie mogą żądać ani przyjmować pieniędzy za korzystne zakończenie sprawy. Funkcjonariusze również nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Kiedy podejrzewamy, że właśnie rozmawiamy z oszustem, jak najszybciej skontaktujmy się z policją.

Fot. KPP Mikołów
Fot. KPP Mikołów

Pamiętaj!
• będąc w domu zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki,
• nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł – spójrz przez wizjer i zapytaj,
• jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji, np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie, czy był on do ciebie kierowany (jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok),
• jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu – najlepiej, żeby towarzyszyli ci wtedy sąsiedzi lub ktoś z rodziny,
• nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów – każda szanująca się firma transakcje zawiera w swojej siedzibie lub za pośrednictwem poczty,
• nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków twojej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące,
• mając w domu pieniądze, schowaj je w miejscu trudno dostępnym,
• nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych, czy członkach rodziny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here