Nowa szata Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Tychy

0
Strona BIP UM Tychy; fot. ZB

Od 1 stycznia 2021 r. funkcjonuje nowa wersja Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Tychy. Między innymi zastosowano nowy odtwarzacz wideo.

– Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, na którym zostaje udostępniona informacja publiczna – wyjaśnia Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy. – Każdy urząd ma swój BIP, ale wszystkie mają jeden cel: dostarczać informacji mieszkańcom.

– Nie dla wszystkich korzystanie z Biuletynu Informacji Publicznej jest proste – mówi Aneta Luboń-Stysiak, sekretarz miasta Tychy. – Postanowiliśmy zastosować rozwiązania, dzięki którym będzie on bardziej intuicyjny i atrakcyjny wizualnie, przy okazji dostosowując BIP do nowej ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Jak usłyszeliśmy od Ewy Grudniok, poprzednia strona BIP nie była dostosowana do różnych przekątnych ekranu. Teraz strona powinna wyświetlać się poprawnie zarówno na dużych ekranach komputerów biurkowych, jak i na urządzeniach mobilnych z małą przekątną ekranu (np. na tabletach i smartfonach). Do tego mechanizm wydruku zawartości strony został zmodyfikowany w ten sposób, że wersja do druku nie zawiera zbędnych elementów m.in. nawigacji, przycisków wydruku, ozdobnego nagłówka graficznego itp. Wersja do wydruku zawiera tylko podstawowy nagłówek i stopkę oraz treść dokumentu.

– Został dodany także czarno-biały motyw graficzny strony – dodaje Katarzyna Trzcionka z UM Tychy. – Przełączanie motywów wykonuje się szybciej i nie wymaga ściągania przez przeglądarkę dodatkowego kodu CSS. Motywy kolorystyczne uwzględniają również wszystkie obrazki znajdujące się na stronie, bez potrzeby ściągania przez przeglądarkę dedykowanych wersji obrazków, a mechanizm zmiany wielkości fontu jest dostępny za pomocą jednego kliknięcia w zawsze widocznym nagłówku.

Na stronie, jak słyszymy, został także zastosowany nowy odtwarzacz wideo zgodny z HTML5 (do tej pory bazowym językiem był HTML). Odtwarzacz ma współczesny interfejs użytkownika, a jego zastosowanie zmniejszyło również wielkość kodu javascript wysyłanego do przeglądarki.

(pp)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here