Nowa wystawa. Życie sportowe na placu budowy socjalizmu

0
Fot. Muzeum Miejskie w Tychach/Tyska Galeria Sportu
Reklama

Od niedzieli 18 października w Muzeum Miejskiego w Tychach (Stary Magistrat, pl. Wolności 1) można zwiedzać wystawę „To idzie młodość. Życie sportowe na placu budowy socjalizmu”. To propozycja wystawiennicza nie tylko dla miłośników sportu, ale pozwalająca też na głębszą refleksję w ujęciu historycznym i socjologicznym. Patronat medialny nad ekspozycją objęło m.in. Nowe Info.

Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza w podróż do świata sportu w okresie stalinowskim, czyli od końca lat 40. do 1956 r. Państwa przewodnikiem będzie Piotr Zawadzki, kierownik Tyskiej Galerii Sportu, kurator wystawy, dziennikarz sportowy.

W uchwale z 1949 r. Biuro Polityczne KC PZPR podkreślało: „Polska zmierzająca do socjalizmu, winna być krajem zdrowych i mocnych ludzi, radujących się życiem, w którym wychowanie fizyczne i sport wyrabia siłę woli, opanowanie i odwagę, wytrzymałość na trudy i umiejętność zespołowego życia i wysiłku, ludzi przygotowanych do pracy dla ludowej ojczyzny i do obrony w razie potrzeby jej granic”.

System kultury fizycznej w PRL został więc przeorganizowany na wzór radziecki, a sport miał odtąd służyć sprawom narodu i partii. Zasadniczymi cechami struktury sportu polskiego stały się na długie lata – jak w innych dziedzinach życia – koncentracja, demokratyczna centralizacja, masowość i planowość. Takie imprezy, jak kolarski Wyścig Pokoju czy Mistrzostwa Europy w boksie w Warszawie zostały obciążone polityczno–ideologicznym bagażem.

Na ekspozycji zostaną zaprezentowane unikalne fotografie, plakaty, trofea i dokumenty z czasów, gdy mistrzowie sportu stawali się niejako własnością państwa. Nie zabraknie na niej oczywiście wątków tyskich. W związku z rozpoczęciem budowy Nowych Tychów to wzorcowe miasto socjalistyczne było wdzięcznym polem do realizacji modelu stalinowskiego sportu.

Reklama

To propozycja wystawiennicza nie tylko dla miłośników sportu, ale pozwalająca też na głębszą refleksję w ujęciu historycznym i socjologicznym.

Ze względu na pandemię koronowirusa nie będzie tradycyjnego wernisażu. Pierwsze, kameralne oprowadzanie po wystawie z Piotrem Zawadzkim odbędzie się w niedzielę 18 października br. o godz. 16.00. Wstęp wolny. Liczba uczestników ograniczona. Zapisy: Kamil Hajduk, tel. 515 717 430, e–mail: k.hajduk@tgs.tychy.pl.

Kolejne terminy zwiedzania z kuratorem wystawy poniżej. Jak zapewnia Piotr Zawadzki, możliwe jest również indywidualne odwiedzenie ekspozycji w godzinach pracy muzeum.

Kurator: Piotr Zawadzki
Projekt i aranżacja, infografika: Katarzyna Jendrośka–Goik
Identyfikacja wizualna: Marcin Kasperek KLARstudio.pl
Przygotowanie fotografii archiwalnych: Barbara Kopia
Produkcja: Dorota Kordys
Realizacja wystawy: Krystian Banik, Henryk Dubis i Synowie
Promocja: Agnieszka Woszczyńska, Gabriela Oleksy
Wydruki: Drukarnia Raster

Źródła eksponatów:

  • zbiory Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Miejskiego w Tychach, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce (Galeria Sztuki Socrealizmu);
  • zbiory prywatne Józefa Gawliczka, Henryka Grzonki, Wojciecha Mszycy, Gabriela Pierończyka i Piotra Zawadzkiego.

Autorzy i źródła zdjęć:

  • Archiwum Państwowe w Katowicach, Kazimierz Seko/zbiory Muzeum Historii Katowic, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, PAP/Jerzy Baranowski, Zygmunt Kubski/zbiory Muzeum Miejskiego w Tychach;
  • albumy „Siła, radość, piękno” (1955 r.), „Polska Ludowa i jej młodzież (1951 r.), „Die Olympischen Spiele 1952”;
  • archiwum prywatne Henryka Grzonki i Gabriela Pierończyka;
  • autor filmu: Wojciech Kobyliński (zbiory Muzeum Miejskiego w Tychach).

Czas trwania wystawy : 18 października 2020 r. – 16 stycznia 2021 r.
Miejsce: Muzeum Miejskie, Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy.
Wstęp wolny, liczba uczestników ograniczona. Zapisy: Kamil Hajduk, tel. 515 717 430, e–mail: k.hajduk@tgs.tychy.pl.

Wydarzenia towarzyszące wystawie „To idzie młodość. Życie sportowe na placu budowy socjalizmu”:

  • kameralne oprowadzanie po wystawie z Piotrem Zawadzkim, kuratorem wystawy – 18 października 2020 (niedziela), godz. 16.00;
  • kameralne oprowadzanie po wystawie z Piotrem Zawadzkim – 22 listopada 2020 (niedziela), godz. 16.00;
  • kameralne oprowadzanie po wystawie z Piotrem Zawadzkim – 6 grudnia 2020 (niedziela), godz. 16.00;
  • kameralne oprowadzanie po wystawie z Piotrem Zawadzkim – 16 stycznia 2021 (sobota), godz. 16.00.

Na tropie początków sportu w Nowych Tychach – spacer, prowadzenie Piotr Zawadzki – 24 października 2020 (sobota), godz. 11.00–13.00.

Sport i propaganda w czasach PRL–u – spotkanie, gość: dr hab. Grzegorz Bębnik (Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach), prowadzenie Piotr Zawadzki – 19 listopada 2020 (czwartek), godz. 18.00.

Wszyscy na start! Dwa oblicza Wyścigu Pokoju – spotkanie i pokaz filmu „Hanys” w reż. Wojciecha Wikarka o Zygmuncie Hanusiku, bohaterze Wyścigów Pokoju, gość: Henryk Grzonka (Polskie Radio Katowice), prowadzenie Piotr Zawadzki – 10 grudnia 2020 (czwartek), godz. 18.00.

Spotkanie z Anną Sulińską, autorką książki „Olimpijki”, reportażu o polskich medalistkach olimpijskich, prowadzenie Piotr Zawadzki – 7 stycznia 2021 (czwartek), godz. 18.00.

Wystawie towarzyszyć będą też kameralne zajęcia edukacyjne dla uczniów VII i VIII klas szkoły podstawowej oraz uczniów szkół średnich „Sprawny do Pracy i Obrony. Młody człowiek na zimnej wojnie”. Zapisy: Agata Berger–Połomska, Anna Kura, tel. 32 327 18 20–21, wew. 24, e–mail: a.berger@muzeum.tychy.pl, a.kura@muzeum.tychy.pl.

(JJ)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj