Nowe azyle dla pieszych

0
Azyl na ul. gen. Stefana Grota-Roweckiego w Tychach; źródło: MZUiM Tychy

Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Tychach zapowiada wybudowanie do października br. pięciu nowych azyli na przejściach dla pieszych. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo przechodniów.

Azyle drogowe to wysepki, które dzielą całą szerokość jezdni na dwa odcinki. W ten sposób pokonanie całego dystansu przez pieszych jest bezpieczniejsze.

– Azyle drogowe stanowią bufor dla pieszych, dzięki któremu mogą oni przejść przez ulicę „na dwa razy” z możliwością bezpiecznego zatrzymania się na środku – mówi Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach. – Ponadto uspakajają ruch w rejonie przejścia i uniemożliwiają wyprzedzanie czy niebezpieczne sytuacje na drodze. Azyle wpływają  również na zredukowanie prędkości pojazdów poprzez optyczne zawężenie pola jazdy, zmniejszenie szerokości pasów ruchu oraz odgięcie torów jazdy.

Na 63 przejściach dla pieszych w Tychach są już azyle. Rozwiązanie to, jak słyszymy, sprawdziło się w praktyce, dlatego w tym roku zaplanowano budowę kolejnych azyli.

– Łącznie powstanie pięć nowych azyli – informuje Agnieszka Kijas, rzecznik prasowa MZUiM Tychy. – Trzy na ulicy Czarnieckiego w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 5, a dwa na ul. Cyganerii przy skrzyżowaniu z ul. Ciasną. Natomiast przy pętli trolejbusowej na ul. Sikorskiego zostanie poszerzona istniejąca wyspa i zmianie ulegnie organizacja ruchu. Za ten zakres prac odpowiadać będzie wyłoniona w drodze przetargu firma INFRA-KOM. Wartość umowy to około 260 tys. zł. Całość prac powinna zakończyć się w październiku.

Wykonawca, jak słyszymy, już rozpoczął opracowywanie projektów tymczasowej organizacji ruchu. Będzie ona obowiązywała na czas prac. W tym okresie kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami.

(pp)

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here