Nowoczesne ekspozycje. Jak przyciągać uwagę najbardziej wymagających odbiorców?

0

Organizowanie stałej bądź czasowej wystawy przez muzea, różne organizacje czy stowarzyszenia to zawsze spore wyzwanie. Prezentacja szczególnych osiągnięć, wartościowych dzieł sztuki, historycznych zabytków niesie ze sobą ogromną wartość poznawczą. Jednak wywołanie autentycznego zainteresowania wcale nie jest takie proste, zwłaszcza wśród młodszej, doskonale obytej z nowoczesnymi technologiami publiczności. Położenie eksponatów w zwykłej gablocie już nie wystarczy.

Nawet najciekawsze przedmioty wymagają efektownej oprawy

Spacer od sali do sali, wysłuchiwanie przewodnika czy nagranych prezentacji, patrzenie przez grubą warstwę szkła na rzeczy, których nijak nie można dotknąć czy poruszyć. Dla osób, które przyzwyczaiły się do ciągłych interakcji i multimedialnych pokazów, nie brzmi to szczególnie atrakcyjnie. Dla widza liczy się zarówno potencjalnie interesująca treść, jak również doznania estetyczne i wizualne. Aby wywołać autentyczne, emocjonalne zaangażowanie, trzeba przygotować coś naprawdę wyjątkowego. Według ekspertów z firmy Omega System nawet przy zastosowaniu tradycyjnych mebli muzealnych można osiągnąć imponujące rezultaty. Nie obejdzie się bez przygotowania dopasowanego tła i efektów świetlnych. Trzeba oczywiście zachować przy tym odpowiednie proporcje, aby widoczne z daleka efektowne „wabiki” nie przysłoniły odbiorcom tego, co na danej wystawie najważniejsze.

Cenne eksponaty wymagają ochrony na najwyższym poziomie

Organizator musi zadbać zarówno o zainteresowanie publiczności, jak też stan pokazywanych przedmiotów. Nie wszystkie elementy kolekcji muszą stanowić własność instytucji, która w danym momencie sprawuje nad nimi pieczę. Wiele dzieł sztuki pojawia się na wielu wystawach na całym świecie. Sprowadzenie niektórych eksponatów wymaga wielu starań, nie można sobie pozwolić na jakąkolwiek utratę zaufania. Zabezpieczenie dotyczy zarówno systemów ochrony przed potencjalnymi złodziejami, jak też zapobieżeniu ewentualnym szkodom wywołanym przez nieostrożnych widzów. Specjaliści z branży potrafią połączyć wyśrubowane parametry techniczne z potencjałem na stworzenie prawdziwej uczty dla oczu. Z reguły powstają na specjalne zamówienie, po dokonaniu wielu pomiarów itd. Na stronie https://www.expozycja.info.pl/ można znaleźć wiele przykładów gablot, szaf i nowoczesnych systemów ekspozycyjnych, które bazują na tradycyjnych akcesoriach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here