Nowoczesny tomograf i rezonans magnetyczny w tyskim szpitalu

1
Fot. Radosław Kaźmierczak

W Megrez Szpitalu Wojewódzkim dziś (28 stycznia) otwarto Zakład Diagnostyki Obrazowej wyposażony m.in. w nowoczesny rezonans magnetyczny i tomograf komputerowy.

Nowy Zakład Diagnostyki Obrazowej mieści się w pomieszczeniach po szpitalnej kuchni. Jego utworzenie kosztowało blisko 15 mln zł (prace trwały od maja do grudnia 2018 r.).  Modernizacja dawnych pomieszczeń kuchennych oraz dostosowanie ich do nowych potrzeb kosztowała budżet miasta Tychy ponad 4 mln zł. Urząd Marszałkowski przekazał 10,8 mln zł na zakup aparatury diagnostycznej.

W otwarciu zakładu wziął udział m.in. marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski i prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Fot. Radosław Kaźmierczak

Do modernizacji Zakładu Diagnostyki Obrazowej przymierzaliśmy się od dawna wiedząc, że to jedna z tych inwestycji, które będą służyć wszystkim pacjentom naszego szpitala, tak jak wcześniej modernizacja szpitalnego laboratorium czy izby przyjęć. Ale to duże przedsięwzięcie i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez nie byłby w stanie samodzielnie go sfinansować – mówi Mariola Szulc – prezes Megrez Sp. z o.o.

Fot. Radosław Kaźmierczak

Nowy zakład znajduje się w sąsiedztwie izby przyjęć, co ułatwia jej pracę, ponieważ nie trzeba będzie transportować pacjentów na drugie piętro, gdzie do tej pory wykonywano te badania.

Zakładem Diagnostyki Obrazowej kieruje nim dr n. med. Joanna Gibińska specjalista radiolog, wieloletni pracownik Katedry Radiologii Śląskiej Akademii Medycznej w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach Ligocie, przez 16 lat  konsultant wojewódzki w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej. 

Zakład pełni dyżury przez całą dobę, wykonując badania pacjentom z izby przyjęć oraz wszystkie pilne badania pacjentów z oddziałów.  

– Zakład został wyposażony w wysokiej klasy tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny, kostno-stawowy aparat rentgenowski z zawieszeniem sufitowym lampy rentgenowskiej, mammograf, densytometr, aparat USG oraz aparat RTG jezdny – wylicza prezes Szulc.

Z nowego sprzętu w pierwszej kolejności skorzystają pacjenci szpitala, jednak szpital przystąpił także do konkursu ofert na ambulatoryjne świadczenia diagnostyczne kosztochłonne. Jeśli uzyska finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia, możliwe będzie wykonywanie badań nie tylko komercyjnie, ale również bezpłatnie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

(J)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here