Od 20 lat służą chorym i umierającym

0
Szkolenie wolontariuszy z pielęgniarką Barbarą Moń; fot. Hospicjum Ojca Pio
Reklama

Od 20 lat służą chorym i umierającym. Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie 23 września będzie obchodziło swój jubileusz.

Na godz. 14.00 zaplanowano mszę św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, z udziałem ks. bpa Marka Szkudło. Jubileusz ma być okazją do wysłuchania wspomnień osób, które pełniły funkcję prezesa hospicjum oraz zapoznania się z bieżącą działalnością organizacji, w tym ze stanem budowy Domu Ojca Pio w Pszczynie. Goście wezmą również udział w inauguracji 2. edycji Znaków Nadziei pszczyńskiego hospicjum i zasadzą cebulki żonkili − kwiatów symbolicznych dla ruchu hospicyjnego na całym świecie.
Odbędzie się koncert Pszczyńskiego Zespołu Kameralnego Con fuoco pod dyrekcją Katarzyny Machnik.

Jak opowiadają przedstawiciele hospicjum, idea powołania pszczyńskiego hospicjum zrodziła się z wrażliwości na potrzeby osób w najtrudniejszych momentach życia − umierających, zmagających się z postępującą chorobą nowotworową, a także ich rodzin − osamotnionych i wyczerpanych zaistniałą sytuacją.  W ciągu 20 lat hospicjum, które powstało przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Pszczynie, rozwinęło się w organizację społeczną świadczącą profesjonalną pomoc lekarską, pielęgniarską i psychoterapeutyczną.

– Niesiona pomoc jest pomocą holistyczną opartą o najlepsze praktyki i rozwijającą się wiedzę z zakresu medycyny paliatywnej i geriatrii. Dziś hospicjum zatrudnia lekarzy, pielęgniarki, opiekunki, rozwija wolontariat, korzysta z wiedzy profesjonalistów, organizuje szkolenia, promuje ideę hospicyjną wśród wszystkich pokoleń poprzez akcje społeczne – informuje Beata Zamlewska-Pałyga z Hospicjum Ojca Pio.

Początkowo hospicjum obejmowało pomocą w ciągu jednego miesiąca pięciu chorych, obecnie jest to ponad 70 osób. Opieka finansowana jest poprzez kontrakty z NFZ, dotacje, darowizny i 1%. Ogromne znaczenie ma wsparcie społeczne i każdej pojedynczej osoby.
W tym roku po raz drugi w ciągu trzech lat pszczyńskie hospicjum wygrało także konkursy na dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Jeden z unijnych projektów realizowany jest od lipca, drugi − właśnie wchodzi w życie. Oba dotyczą zwiększenia dostępności do usług medycznych i  opiekuńczych mieszkańcom powiatu pszczyńskiego w podeszłym wieku w ich miejscu zamieszkania.

Reklama

Hospicjum rozwija także zakres pomocy w dziedzinie wypożyczania sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. Chorzy zarejestrowani w hospicjum mają bezpłatny dostęp do łóżek, koncentratorów tlenu, ssaków i wielu innych artykułów, które łagodzą trudności związane z pielęgnacją w długotrwałej postępującej choroby. Sprzęt dowożony jest do mieszkań chorych. Obecnie wypożyczalnia dysponuje blisko tysiącem artykułów wypożyczanych mieszkańcom całego powiatu pszczyńskiego, a także spoza jego granic.
Od kilku tygodni hospicyjna wypożyczalnia jest w trakcie rozbudowy, aby usprawnić przechowywanie, czyszczenie i konserwację sprzętu.

Data jubileuszu hospicjum wiąże się z patronem. Ojciec Pio, włoski kapucyn i prezbiter, zmarł 23 września 1968 r. Był wierny powołaniu kapłańskiemu i zakonnemu mimo ogromnych trudności zdrowotnych. Służył  ludziom poprzez modlitwę, sakrament spowiedzi i Eucharystii. Ze względu na liczne świadectwa o uzdrowieniach do Ojca Pio przyjeżdżali ludzie z całego świata. Prosili o ratunek  w dramatycznych sprawach duchowych i zdrowotnych.  Ojciec Pio był także inicjatorem budowy działającego do dziś, szpitala pod nazwą „Dom Ulgi w Cierpieniu”, który uchodzi za jeden z najnowocześniejszych ośrodków medycznych i edukacyjnych we Włoszech.

(r), źródło: Hospicjum Ojca Pio

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj