Od 9 grudnia nowy rozkład jazdy Kolei Śląskich

0
Nowy rozkład jazdy; fot. ZB
Reklama

Od 9 grudnia nowy rozkład jazdy Kolei Śląskich. Od jutra (9.12) wchodzi w życie nowy rozkład jazdy pociągów. Koleje Śląskie wypuszczą na trasy nie tylko dodatkowe pociągi na już obsługiwanych liniach, ale uruchomią też nowe połączenie. Tym samym liczba tras obsługiwanych przez regionalnego przewoźnika wzrośnie do trzynastu.

Jak informuje nas Magdalena Iwańska, rzecznik prasowa Kolei Śląskich, zwiększy się również praca eksploatacyjna, czyli liczba kilometrów przejechanych przez pociągi KŚ. W rozkładzie jazdy 2018/2019 będzie to blisko 7,5 miliona pociągokilometrów. W obrębie połączeń realizowanych na terenie województwa śląskiego oznacza to wzrost o ponad 7 proc., a w przypadku połączeń poza województwem – o ponad 50 proc.! Tak duży skok będzie możliwy m.in. dzięki zwiększeniu częstotliwości połączeń do Zakopanego.

– Staramy się, by poziom naszej pracy eksploatacyjnej był z roku na rok większy. W rozkładzie jazdy 2017/2018 był to wzrost o ponad 3 proc., teraz uda nam się nawet podwoić ten wynik – mówi Wojciech Dinges, prezes Kolei Śląskich. – Co istotne, jest to wzrost osiągany bez zmian w strukturze dotacji. Oznacza to, że dzięki wysiłkom całej załogi udaje nam się coraz efektywniej wykorzystać nasz tabor i pozostałe zasoby. Stało się to możliwe m.in. dzięki pozyskaniu bazy w Katowicach oraz zakupowi nowych pojazdów.

Jedną z największych nowości w rozkładzie jazdy 2018-2019 będzie, jak słyszymy, uruchomienie całkiem nowej linii. Będą to połączenia weekendowe z Gliwic przez Rybnik do Wisły. Za sprawą tej nowej inicjatywy na kolejową mapę naszego regionu, po wielu latach nieobecności, powrócą Knurów i Strumień.

Reklama

– Dodatkowo 9 grudnia przypada również ostatnia Rodzinna Niedziela – podkreśla Magdalena Iwańska. – Będzie to zatem podwójna okazja do wybrania się całą rodziną do Wisły. W ślad za dużym zainteresowaniem lokalnych społeczności przy tej nowej trasie będziemy wspólnie z organizatorem analizować możliwość zatrzymywania się w przyszłości także w innych miejscowościach, np. w Warszowicach.

Nowa trasa została oznaczona jako S76. Nazwa handlowa nowych połączeń to Kubalonka. Czas przejazdu całej trasy z Gliwic do Wisły będzie wynosić niecałe trzy godziny.

W nowym rozkładzie jazdy liczba połączeń ze stolicą polskich Tatr ulegnie istotnemu zwiększeniu. Pociągiem Ornak będzie można przyjechać do Zakopanego codziennie w okresie śląskich ferii i wakacji. Utrzymaną zostaną kursy w terminach atrakcyjnych pod względem turystycznym – jak np. święta czy majówka.

Z myślą o codziennych pasażerach udających się np. do pracy lub szkoły Koleje Śląskie zaplanowały zwiększenie liczby połączeń, w tym również na najbardziej popularnej linii S1 (Częstochowa – Katowice – Gliwice). W godzinach porannego i wieczornego szczytu pomiędzy Gliwicami a Katowicami będziemy mogli podróżować co 15 minut. Dodatkowe dwie pary pociągów w dni robocze będą kursować również z i do Zagłębia.

Kilka nowych połączeń pojawi się na linii S8 (Oświęcim – Katowice – Lubliniec). Przybędzie np. nowa para pociągów umożliwiająca dojazd z Oświęcimia do Katowic osobom rozpoczynającym pracę o godzinie 6:00 oraz dojazd do Oświęcimia osobom rozpoczynającym pracę o godzinie 7:00. Pojawi się również nowy pociąg z Katowic do Tarnowskich Gór ok. godziny 17:30. W dni robocze na trasie Katowice – Cieszyn pojawi się dodatkowa para połączeń. Z podobnego udogodnienia będą mogli skorzystać podróżni z Rybnika (tutaj również w dni robocze przybędzie dodatkowa para połączeń).

W dni wolne od pracy przybędą dwie pary połączeń na odcinku Katowice – Lubliniec. Dodatkowa para połączeń w weekendy pojawi się również na linii Częstochowa – Lubliniec oraz Katowice – Oświęcim .

Roczny rozkład jazdy będzie musiał być dostosowany do korekt, które wynikają z prac remontowo-modernizacyjnych prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe. W rozkładzie jazdy 2018/2019 zaplanowanych jest pięć tego typu zmian. Pierwsza z nich wchodzi w życie jednocześnie z nowym rozkładem – czyli 9 grudnia. Kolejna jest przewidziana na 10 marca.

W najbliższych miesiącach z utrudnieniami będą się musieli liczyć przede wszystkim mieszkańcy Subregionu Zachodniego. 15 i 16 grudnia zastępcze autobusy będą kursować za wszystkie pociągi na odcinku Sumina Wieś – Racibórz. Podobnie 10 i 17 lutego oraz 3 marca – autobusy zastępcze pojawią się na odcinku Sumina – Racibórz w godzinach 19:00 – 4:00. Przez cały luty zastępcza komunikacja autobusowa będzie dotyczyć również dwóch pociągów na odcinku Racibórz – Rydułtowy. Od 14 do 25 lutego przesiadka na autobusy zastępcze będzie konieczna dla tych podróżnych, którzy wybierają się do Rybnika z kierunku bielskiego – tutaj zastępcza komunikacja autobusowa będzie kursować na odcinku Rybnik Piaski – Rybnik.

PKP Polskie Linie Kolejowe kontynuują również modernizację na szlaku Częstochowa Towarowa – Poraj oraz Myszków – Zawiercie. Z tego względu pociągi na tych odcinkach mogą kursować tylko po jednym torze, co skutkuje koniecznością wprowadzenia różnych wariantów kursowania dla poszczególnych pociągów.

Niedawno w województwie śląskim zakończyły się dwa istotne projekty remontowe – mowa tutaj o pracach na odcinku Zebrzydowice–Cieszyn oraz na linii pomiędzy Żywcem a Zwardoniem. Od 9 grudnia podróż z Cieszyna do Zebrzydowic ma skrócić się o 7 minut. Szybciej o 10 minut pociąg ma przemierzyć trasę z Chałupek do Raciborza.

(pp)

 

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here