Otwarto oferty w przetargu na treningowe pole golfowe

2
Strzelnica golfowa przy ul. Edukacji, fot. ZB

Otwarto oferty w przetargu na treningowe pole golfowe. Dzisiaj (9.08) otwarto oferty zgłoszone w przetargu na wybudowanie treningowego pola golfowego (strzelnicy) w Tychach. O zlecenie ubiegały się dwie firmy. Niższą cenę i do tego mieszczącą się w kwocie, jaką miasto chce wydać na ten cel, złożyła spółka AGC Bytom. I to ona najprawdopodobniej otrzyma zlecenie.

W połowie lipca br. prezydent Tychów ogłosił przetarg na budowę treningowego pola golfowego (tzw. strzelnicy) przy ul. Sikorskiego. Gmina jeszcze w ubiegłym roku zarezerwowała na tę inwestycję 1,6 mln zł. Gdy głosami popierających go radnych prezydent przeforsował w Radzie Miasta budowę nowego pola treningowego dla golfistów, dawał do zrozumienia, że to aktualnie jedna z największych potrzeb gminy. Od Andrzeja Dziuby, prezydenta Tychów, dowiedzieliśmy się, że gra w golfa. Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy – po publikacji w „Nowym Info” nr 30 z 25.07.2017 r. artykułu o przetargu z tą informacją – dopowiedziała, że „Andrzej Dziuba grał lub gra także m.in. w piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę, tenis stołowy (ping-pong), dart, bilard, badminton, bule i piłkarzyki”.

W Tychach treningowe pole golfowe, nazywane strzelnicą, funkcjonuje od kilkunastu lat. Znajduje się przy ul. Edukacji. Miłośnicy tej gry trenują tu uderzenia w piłeczkę golfową. Strzelnicę tę, jak można było usłyszeć 28 kwietnia ub.r. na sesji Rady Miasta Tychy, wybudowała prywatna firma. W 2013 r. obiekt przejęła gmina i wydzierżawiła Tyskiemu Klubowi Golfowemu [publikacja z 4.05.2016 r.]. Teraz w tym miejscu ma powstać stadion lekkoatletyczny. Dlatego Andrzej Dziuba, prezydent Tychów, wnioskował, by gmina w innym miejscu wybudowała golfistom nowe treningowe pole, przeznaczając na to w swoim budżecie 1,6 mln zł. Sprzeciwiła się temu Komisja Finansów Publicznych Rady Miasta Tychy.

Prezydent Dziuba argumentował m.in., że ze strzelnicy golfowej korzystali nie tylko członkowie Tyskiego Klubu Golfowego, ale i (bezpłatnie) m.in. licealiści w ramach lekcji wychowania fizycznego. A poza tym Tyski Klub Golfowy jest mistrzem Polski, ma prawie stu członków, a jego młodzi zawodnicy należą do kadry Polski.

– Czy mamy im powiedzieć, bardzo was przepraszamy, idźcie sobie stąd, bo budujemy tu stadion lekkoatletyczny? – pytał prezydent Dziuba i zaraz sobie odpowiedział, że nie można tak postąpić, bo byłoby to nieprzyzwoite. Zdaniem prezydenta Tychów 1,6 mln zł to nie są aż tak wielkie pieniądze i warto je zainwestować w golfa.

Przeciwko budowie pola golfowego byli radni opozycji. Argumentowano, że gmina nie ma żadnych zobowiązań wobec dzierżawcy (Tyskiego Klubu Golfowego), ma za to pilniejsze potrzeby do zaspokojenia.

– Jak zreperujemy wszystkie chodniki i drogi, wtedy możemy robić takie interesy – mówił radny Dariusz Wencepel.

– Najpierw mamy obowiązki wobec mieszkańców, a potem zostawmy sobie czas na przyjemności, takie jak budowa pola do nauki gry w golfa za 1,6 mln zł – wtórował mu radny Klaudiusz Slezak

– To tak, jakby ojciec poszedł do sklepu i kupił głodnym dzieciom czekoladę zamiast chleba – w aspekcie aktualnych potrzeb miasta sprawę komentował radny Paweł Porszke.

Prezydent dysponuje w Radzie Miasta Tychy głosami większości radnych i ta proprezydencka koalicja 28 kwietnia 2016 r. poparła wniosek, by przeznaczyć z kasy miasta 1,6 mln zł na budowę treningowego pola golfowego. Od tego czasu niewiele się działo. Wiadomo tylko było, że strzelnica golfowa miała być wybudowana przy ul. Sikorskiego na część działki nr 4781/58 o powierzchni ok. 2 ha (między linią lasu a osiedlem „4 Pory Roku”).

Jak poinformowała nas w kwietniu br. Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, w 2016 r. na potrzeby strzelnicy wydano w sumie 5658 zł (opracowano za te pieniądze mapy do celów projektowych i mapę warstwicową). Do budżetu na 2017 r. przeniesiono pozostałą kwotę, czyli 1 594 342 zł. Pytaliśmy również na jakiej podstawie określono ową kwotę 1,6 mln zł, za którą strzelnica golfowa w Tychach ma być wybudowana. Uzyskaliśmy odpowiedź, że oszacowano koszty budowy podobnych obiektów m.in. w Gorzowie Wielkopolskim, Lublinie, Bytomiu z zastrzeżeniem że nie ma dwóch identycznych strzelnic golfowych. Dlatego szacunkowa wycena powstała przez analogię do tych zrealizowanych (w ramach większych przedsięwzięć) treningowych pól golfowych.

Przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej oraz robót budowlanych dla potrzeb realizacji zadania pn.: „Budowa treningowego pola golfowego (strzelnicy) przy ul. Sikorskiego” prezydent Tychów ogłosił 14 lipca 2017 r. Zakres prac obejmuje wykonanie niezbędnych badań i ekspertyz, w tym badań gruntu, wykonanie dokumentacji projektowej budowlano – wykonawczej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami, uzyskanie pozwolenia na budowę oraz oczywiście wykonanie robót zgodnie z tą dokumentacją. Chodzi m.in. o niwelację terenu, budowę drogi dojazdowej, miejsc postojowych, ogrodzenia o wysokości od 2 do ponad 8 metrów, przyłącza wodno-kanalizacyjnego, przyłącza elektroenergetycznego zasilania, instalacji elektrycznej oświetleniowej, pawilonu kontenerowego treningowo-socjalnego, garażu na sprzęt, zadaszenia nad stanowiskami strzelnicy, tarasu, symulatora gry. Zwycięzca przetargu zobowiąże się również do przeniesienia wyposażenia ze strzelnicy golfowej przy ul. Edukacji (automatu do podawania piłek, maty treningowej, uzbrojenia dołków golfowych, zbieracza piłek, wyposażenia budynku klubowego i garażu, kosiarki, wózka akumulatorowego).

Otwarcie ofert zaplanowano początkowo na 2 sierpnia. Jak poinformowała nas rzecznik Ewa Grudniok uczyniono to ostatecznie 9 sierpnia.

– Termin został przesunięty, z uwagi na pytania, które wpłynęły do Wydziału Zamówień Publicznych oraz konieczności zmiany zapisów Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia – przesunięcie terminu tłumaczyła dzisiaj E. Grudniok.

Z „Informacji o otwarciu ofert” dowiadujemy się, że w przetargu wystartowały dwie firmy: S-SPORT sp. z o.o. z Katowic i AGC Bytom sp. z o.o. z Bytomia. Miasto Tychy przeznaczyło na sfinansowanie zamówienia 1 594 342 zł brutto. Oferta spółki S-SPORT opiewała na 1 800 000 zł brutto; AGC Bytom złożyło propozycję w cenie 1 585 000 zł brutto. Do załatwienia są jeszcze kwestie formalne (złożenie specjalnych oświadczeń). Gdy zostaną dopełnione zwycięzcą przetargu zostanie najprawdopodobniej spółka AGC Bytom, mająca swoją siedzibę w Bytomiu przy ul. Golfowej 3. Strzelnica golfowa w Tychach przy ul. Sikorskiego ma być wykonana do 15 grudnia 2017 r., okres rękojmi za wady określony został na 36 miesięcy.

2 KOMENTARZE

 1. Jak zwykle golf (rozrywka dla bogatych) wygrywa! Od lat tak jest. Najpierw wygrał z miasteczkiem ruchu drogowego. Cóż znaczą dzieci, które nie mają w Tychach gdzie bezpiecznie zdobywać praktyczne umiejętności poruszania się po drogach. To nie jest ważne że jest ich tysiące. Ważne że 100 golfistów byłaby pokrzywdzona. Jak likwidowano miasteczko ruchu drogowego nikt krzywdy w tym nie widział. Dobry argument!

 2. Priorytetem dla miasta Tychy jest czyste Jezioro Paprocany.
  Jezioro Paprocańskie należy spuścić, oczyścić, pogłębić, doprowadzić do niego rzekę Gostynkę i inne potoczki, więcej studni głębinowych, obieg wody i powietrza w jeziorze,
  Przegonić wędkarzy, naokoło rekreacja, parkingi płatne, wstęp nad jezioro darmowy lub za niewielką opłatą.
  Czyste Jezioro Paprocańskie gdzie można będzie się kiedyś kąpać to jest najważniejsze zadanie dla władz miasta.
  Podobno jest nadwyżka w budżecie?
  Nawet jeśli oczyszczenie Paprocan potrwa kilka lat to warto i trzeba to zrobić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here