Pacjentka szpitala w Tychach jest w ciężkim stanie

1
fot. Jarosław Jędrysik
Reklama

Śląski Urząd Wojewódzki poinformował 28 marca o godz. 20.18 o nowych przypadkach zakażenia koronawirusem (choroby COVID-19). Według uaktualnionych statystyk Ministerstwa Zdrowia, dzisiaj o godz. 20.02 w województwie śląskim liczba chorych na COVID-19 wzrosła do 165 osób.

W komunikacie z 27 marca (godz. 18.12) Śląski Urząd Wojewódzki podał informację o zarażonej koronawirusem kobiecie w sile wieku „z powiatu pszczyńskiego”, przebywającej w szpitalu w Częstochowie. ŚUW dodał, że trwa ustalanie źródła zakażenia. Na wiadomość tę zareagowała Barbara Bandoła, starosta powiatu pszczyńskiego, publikując 28 marca przed południem na stronie facebookowej następujący post: „Drodzy Mieszkańcy! Wczorajsza wiadomość przekazana przez Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach o mieszkance powiatu pszczyńskiego zakażonej koronawirusem, która jest w szpitalu w Częstochowie, okazała się nieprawdziwa. Mamy potwierdzoną informację z tyskiego sanepidu, że chodziło o mieszkankę innego powiatu. Życzymy jej szybkiego powrotu do zdrowia. Nie ma potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem w powiecie pszczyńskim. Proszę o szerokie udostępnianie tej informacji. Zostańmy w domach, zapewniając bezpieczeństwo sobie i najbliższym. Dużo siły i wytrwałości Państwu życzę.”

Śląski Urząd Wojewódzki w wieczornym komunikacie z 28 marca, godz. 20.18, nie odniósł się do informacji starosty Barbary Bandoły, nie zdementował podanej 27 marca informacji o zarażonej koronawirusem kobiecie „z powiatu pszczyńskiego”. Nie zrobił tego w żadnym z dwóch komunikatów z 28 marca.

W dzisiejszej (28 marca, godz. 20.18), wieczornej porcji danych na temat epidemii, ŚUW informuje o kobiecie (będącej pod nadzorem powiatowej inspekcji sanitarnej w Rybniku), która w ciężkim stanie zdrowia przebywa w szpitalu zakaźnym w Tychach. Zakaziła się przez kontakt z osobą chorą.

W izolacji domowej, w dobrym stanie zdrowia jest mężczyzna w sile wieku z powiatu tarnogórskiego. Mężczyzna dwa tygodnie temu wrócił z Niemiec, przebywał potem w kwarantannie. Ale był źródłem zakażenia dla młodego mężczyzny oraz kobiety w sile wieku ze swojego otoczenia. Osoby te także są obecnie w izolacji w swoim domu; czują się dobrze.

Reklama

Służby sanitarne w Bytomiu ustalają źródło zakażenia wirusem kobiety i mężczyzny w średnim wieku, którzy leczyć się będą w domu.

W izolacji domowej, pod nadzorem sanepidu w Bytomiu, jest także mężczyzna w sile wieku, który zakaził się poprzez kontakt z osobą chorą.

Do szpitala przewieziony będzie mieszkaniec powiatu lublinieckiego, u którego nasiliły się objawy koronawirusa. Mężczyzna jest w średnim stanie zdrowia, a zakaził się prawdopodobnie w miejscu pracy.

Także w pracy zakaziła się kobieta w sile wieku, która będzie leczyć się w najbliższych dniach w swoim domu pod nadzorem inspektorów sanitarnych w Rudzie Śląskiej.

Transmisję źródła zakażenia ustala sanepid w przypadku kobiety w sile wieku z powiatu tarnogórskiego. Mieszkanka czuje się dobrze.

Kobieta w sile wieku (z powiatu tarnogórskiego) przebywała na zwolnieniu lekarskim, kiedy wystąpiły u niej objawy choroby COVID-19. Prawdopodobnie zakaziła się w miejscu pracy.

Do szpitala w ciężkim stanie przewieziona została starsza mieszkanka powiatu gliwickiego, której stan zdrowia gwałtownie się pogorszył. Kobieta była w kwarantannie po kontakcie z osobą chorą.

Kontakt z osobą, która wróciła z Włoch, był źródłem transmisji zakażenia mężczyzny z powiatu częstochowskiego. Mieszkaniec jest w izolacji domowej w dobrym stanie zdrowia.

W swojej pracy zakaził się mężczyzna w sile wieku z powiatu lublinieckiego. Ze względu na dobry stan zdrowia mieszkaniec będzie mógł kurować się w swoim domu.

ŚUW informuje, że w województwie śląskim hospitalizowane są obecnie 123 osoby, kwarantanną objęto 14 442 osoby, a nadzorem sanitarnym – 7793. Na godzinę 8.00 Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Katowicach wykonała blisko 3 tys. badań pobranych próbek.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało 28 marca o godz. 20.02, że w województwie śląskim liczba zachorowań wzrosła do 165, liczba zgonów – 2; w całej Polsce na COVID-19 choruje już 1638 osób, niestety, liczba zgonów zwiększyła się do 18.

(pp)

 

 

 

Reklama

1 KOMENTARZ

  1. Na godzinę 8.00 Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Katowicach wykonała blisko 3 tys. badań pobranych próbek. Pytanie na dobę? Czy od początku pojawienia się wirusa w kraju. Wg podanych info. średnio na cały kraj wykonujemy ok. 1300-1400 testów????

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj