Palisz ekologicznie? Zapłacisz niższy podatek

0
Goczałkowice z lotu ptaka; fot. UG Goczałkowice-Zdrój
Reklama

Od 1 stycznia 2021 r. w Goczałkowicach-Zdroju mieszkańcy korzystający wyłącznie z ekologicznych źródeł ciepła zapłacą niższy podatek od nieruchomości (o ponad 80%).

– Jako gmina uzdrowiskowa w szczególny sposób dbamy o to, abyśmy oddychali jak najlepszym powietrzem. Przystępujemy do realizacji kolejnego, III etapu Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. Do tej pory, dzięki dofinansowaniu do 80%, umożliwiliśmy mieszkańcom realizację 320 inwestycji dla poprawy jakości powietrza, głównie w zakresie wymiany kotłów na ekologiczne – mówi Gabriela Placha, wójt gminy Goczałkowice-Zdrój.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest walka ze smogiem, którego źródłem w głównej mierze jest indywidualne ogrzewanie budynków. Dlatego dajemy mieszkańcom Goczałkowic kolejną zachętę do tego, aby korzystali wyłącznie z ekologicznych źródeł ciepła. To preferencyjna stawka podatku od nieruchomości – dodaje wójt.

Jak podaje rzecznik UG Paweł Komraus, mieszkaniec, który ma w domu wyłącznie ekologiczne źródła ciepła, zapłaci niższy podatek (ponad 80%) od nieruchomości dla budynków mieszkalnych lub ich części. Standardowa stawka wynosić będzie 0,63 zł od 1 m kw. Stawka dla opalających nieruchomość ekologicznie – 0,10 zł od 1 m kw.

Jak podaje UG, ekologiczne źródła ciepła to pompa ciepła, podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej, źródło ogrzewania wykorzystujące energię elektryczną, gaz, olej opałowy. Co ważne – podkreśla rzecznik – wszystkie zainstalowane źródła ciepła w budynku muszą być ekologiczne. Dlatego posiadanie kominka wyklucza korzystanie z niższej stawki.

Reklama

Aby skorzystać z preferencyjnej stawki, podatnik powinien złożyć w Urzędzie Gminy informację lub deklarację dotyczącą podatku od nieruchomości, do której dołączy oświadczenie. Szczegóły na stronie gminy.

(r), źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here