Pierwszy pacjent na Śląsku wyleczony z COVID-19

0
fot. ilustr. Cico Zeljko z Pixabay

Śląski Urząd Wojewódzki poinformował 25 marca o godz. 13.43 o pierwszym pacjencie w województwie śląskim, który pokonał chorobę COVID-19, wywołaną przez koronawirus SARS-CoV-2. To dobra wiadomość. Wiadomość zła: liczba zachorowań w województwie śląskim wzrosła do 98.

Alina Kucharzewska, rzecznik prasowa Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, poinformowała nas dzisiaj (25 marca), że wczoraj, tj. 24 marca, do domu wyszedł mężczyzna, który był pierwszym pacjentem Szpitala Śląskiego w Cieszynie z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.

– Dodatkowe badania pobranych próbek nie wykazały już obecności groźnego wirusa w organizmie – zapewnia Alina Kucharzewska.

Wyleczony już mężczyzna powrócił na początku marca z Niemiec i, jak słyszymy, kiedy pojawiły się pierwsze objawy choroby, telefonicznie zgłosił się do sanepidu. Przez cały okres ponad dwutygodniowej hospitalizacji pacjent czuł się dobrze. Zgodnie z procedurami kwarantanną domową (pod ścisłym nadzorem sanitarnym) objęte zostały natychmiast osoby z jego najbliższego otoczenia (z którymi się kontaktował). Jak się okazało po badaniach, osoby te również zostały zakażone. Leczone są obecnie w cieszyńskim szpitalu; są w dobrym stanie zdrowia.

ŚUW poinformował ponadto o dwóch kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w województwie śląskim. Z wyraźnymi objawami choroby, w izolacji domowej, przebywa kobieta w sile wieku z powiatu cieszyńskiego (zakaziła się w swoim miejscu pracy). W dobrym stanie zdrowia jest mężczyzna w sile wieku, który tydzień temu powrócił z Riwiery Francuskiej (odcinek wybrzeża Morza Śródziemnego we francuskiej Prowansji). Objawy pojawiły się podczas przebywania w domowej kwarantannie. Po konsultacji lekarz zakaźnik zdecydował, że mieszkaniec powiatu cieszyńskiego może leczyć się w domu.

Ministerstwo Zdrowia uaktualniło statystyki dotyczące koronawirusa. Nowe dane pochodzą z 25 marca 2020 r. z godz. 13.30: liczba zachorowań w województwie śląskim – 98, liczba zgonów – 2. Do tego czasu liczba zachorowań w całej Polsce zwiększyła się do 957, zanotowano 13 zgonów.

(pp)

Druga śmiertelna ofiara koronawirusa w województwie śląskim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here