Pociągi Kolei Śląskich będą zasilane tylko zieloną energią

0
Podpisywanie listu intencyjnego, 21.07.2021 r.; fot. Koleje Śląskie
Reklama

Dzisiaj (21 lipca) w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego przedstawiciele Kolei Śląskich i PKP Energetyka podpisali list intencyjny, na mocy którego zostanie zawarta umowa umożliwiająca zasilanie pociągów Kolei Śląskich energią pochodzącą z elektrowni solarnych i wiatrowych, a także jej produkcja na potrzeby własne, przy wykorzystaniu instalacji fotowoltaicznych.

Jak informuje Tomasz Musioł, rzecznik prasowy Kolei Śląskich, PKP Energetyka jest spółką koordynującą realizację Programu Zielona Kolej, a zgodnie z planami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego transport kolejowy stanowić będzie w najbliższych latach podstawę dla rozwoju nowoczesnej, nisko i zeroemisyjnej mobilności w regionie.

Obecnie, jak słyszymy, zdecydowana większość taboru używanego przez samorządowe Koleje Śląskie to pojazdy o napędzie elektrycznym. Wciąż jednak prawie 75 proc. energii trakcyjnej wykorzystywanej przez pociągi KŚ pochodzi z elektrowni węglowych.

– Już wkrótce to się zmieni – zapewnia Tomasz Musioł. – 21 lipca, w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, przedstawiciele Kolei Śląskich i PKP Energetyka podpisali list intencyjny, na mocy którego zostanie zawarta umowa wieloletnia określająca zasady dostarczania do przewoźnika energii trakcyjnej pochodzącej z odnawialnych źródeł. Dzięki temu Koleje Śląskie zmniejszą swój ślad węglowy docelowo aż o ponad 38 tys. ton dwutlenku węgla rocznie. Aby skompensować tę emisję CO2, należałoby co roku sadzić aż ok. 6 mln drzew!

Tym samym, jak słyszymy, Koleje Śląskie zadeklarowały dołączenie do Programu Zielona Kolej – inicjatywy polskiej branży kolejowej skupionej w Centrum Efektywności Energetycznej Kolei (CEEK), które zrzesza podmioty odpowiedzialne za ok. 95 proc. zużycia kolejowej energii trakcyjnej w Polsce. Celem tego przedsięwzięcia jest przejście kolei w naszym kraju na zasilanie z odnawialnych źródeł energii (OZE) – w 2025 r. w 50 proc., w 2030 r. w 85 proc., a docelowo w 100 proc.

Reklama

Wcześniej udział w programie zadeklarowali też inni przewoźnicy kolejowi. Listy intencyjne w tej sprawie PKP Energetyka podpisała z DB Cargo Polska, CTL Logistics oraz Łódzką Koleją Aglomeracyjną.

– Zawarte dziś porozumienie to niezwykle istotny krok w dążeniu do ograniczania emisyjności transportu w naszym regionie – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. – Chcemy, aby kolej była kluczem do rozwoju ekologicznej mobilności w województwie. Inwestujemy więc w nowoczesny tabor i infrastrukturę. Aby jednak transport kolejowy był jeszcze bardziej przyjazny dla środowiska, powinien w jak największym stopniu korzystać z zielonej energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Dołączenie Kolei Śląskich do Programu Zielona Kolej doskonale wpisuje się w Strategię Rozwoju Województwa „Zielone Śląskie 2030”. Chcemy bowiem stawiać nie tylko na zmniejszanie emisji dwutlenku węgla, ale i na rozwój energetyki OZE w regionie.

– Dziś wspólnie pokazujemy, że przyszłość planety i dbałość o klimat to priorytety naszej działalności – stwierdził Patryk Świrski, p.o. prezesa Kolei Śląskich. – Chcemy, aby w niedalekiej przyszłości PKP Energetyka dostarczała nam energię pochodzącą z odnawialnych źródeł. Dzięki temu transport kolejowy w naszym regionie będzie jeszcze bardziej ekologiczny. Mam zatem dobrą wiadomość dla naszych pasażerów – już wkrótce będziecie państwo mogli podróżować pociągami napędzanymi energią ze słońca i wiatru.

– Mamy ambitny i długoterminowy plan dla transportu kolejowego w Polsce – poinformował Leszek Hołda, członek zarządu PKP Energetyka. – Jest nim Program Zielona Kolej, będący realną szansą na zmianę miksu energetycznego na kolei w naszym kraju. Potwierdza to kolejna już deklaracja przystąpienia do tego programu, złożona przez przewoźnika pasażerskiego, znanego z zakupów energooszczędnego, nowoczesnego taboru elektrycznego. A naszą misją jest wspieranie rozwoju polskiej kolei. Wierzę, że dzięki współpracy z PKP Energetyka, Koleje Śląskie ograniczą swój ślad węglowy i dzięki temu przyciągną nowych pasażerów, którzy w swoich codziennych wyborach coraz częściej kierują się przesłankami ekologicznymi.

Poza ustaleniami dotyczącymi Programu Zielona Kolej, podpisany dziś list intencyjny zawiera, jak słyszymy, także deklarację podjęcia współpracy pomiędzy Kolejami Śląskimi i PKP Energetyka dotyczącej budowy instalacji fotowoltaicznych na dachach budynków należących do przewoźnika. Mowa tutaj o co najmniej trzech miejscach w okolicach katowickiej siedziby spółki przy ul. Raciborskiej (obiektach biurowych, magazynowych i technicznych). PKP Energetyka podzieli się z Kolejami Śląskimi swoją wiedzą i doświadczeniem pozyskanymi podczas realizacji podobnych projektów. Każda z instalacji fotowoltaicznych będzie miała moc nieprzekraczającą 50 kW, a energia przez nie produkowana wykorzystywana zostanie do zasilania infrastruktury przewoźnika. Dzięki temu ograniczy on swój ślad węglowy i pobór energii z sieci.

(pp)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here