Pomnik Niepodległości w Tychach już uskrzydlony

0
Pomnik Niepodległości w Tychach już uskrzydlony, 5.11.2018 r.; fot. ZB

Pomnik Niepodległości w Tychach już uskrzydlony. Dzisiaj (5.11) kontynuowana była budowa pomnika Niepodległości przy Urzędzie Miasta Tychy. Zamontowano już skrzydła, czyli elementy wieńczące ramiona litery „V”.

Pomnik Niepodległości powstaje, by uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ma kształt uskrzydlonej litery „V”. Inicjatorem budowy był radny Jakub Chełstowski, pomysł ten poparła Rada Miasta Tychy, projektantem jest prof. dr hab. Romana Kurzawskiego, a wykonawcą firma AIMMS.

Jak poinformował nas Krystian Kłosek z AIMMS, konstrukcja pomnika jest unikatowa na skalę światową. Na stalowy szkielet z kratownicy nanizano kamienne elementy o przekroju trójkąta. Mówiąc ściślej elementy te wykonane są z materiału o nazwie LG HIMACS. Aby stworzyć optymalne warunki do ich sklejenia potrzeba jest temperatura ok. 15 stopni Celsjusza, dlatego wokół szkieletu zbudowano kapsułę, a powstałą w ten sposób przestrzeń podgrzewano. Aura sprzyja jednak budowniczym. Nikt nie spodziewał się tak wysokich temperatur powietrza w listopadzie. Dlatego kapsułę zdemontowano i końcowe prace, np. dzisiaj, przebiegają na wolnym powietrzu.

Uroczyste otwarcie pomnika ma nastąpić 11 listopada.

(pp)

Dodaj komentarz