Powiat pszczyński: Ruszyły szczepienia seniorów

0
Amalia i Czesław Lazarkowie z Pszczyny, fot. powiat pszczyński

Amalia i Czesław Lazarkowie z Pszczyny to pierwsi pacjenci zaszczepieni przeciwko COVID-19 w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie – poinformowało starostwo pszczyńskie.

25 stycznia ruszyły w Polsce tzw. szczepienia populacyjne przeciw COVID-19. Po grupie zero, w której byli m.in. medycy, dawkę szczepionki otrzymują seniorzy, na początek ci, którzy skończyli 80 i 70 lat. Punkt szczepień w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie czynny jest we wtorki, środy i czwartki, dlatego to we wtorek pojawili się pierwsi pacjenci.

Jak relacjonuje rzecznik starostwa Marcela Grzywacz, pan Czesław został zaczepiony chwilę po godzinie 8.00. Tuż po nim szczepionkę przyjęła jego żona, pani Amalia.

-Bardzo jesteśmy zadowoleni, miła obsługa. Igiełka bardzo cieniutka, nic nie bolało – mówił pan Czesław.

– Gdy zadzwoniłam, chcąc potwierdzić termin i było zajęte, oddzwonili za chwilę. Nie spotkałam się jeszcze z tak pozytywnym załatwieniem sprawy. Nie było żadnych problemów – chwali obsługę w szpitalu pani Amalia. – Nie wychodzimy, nie spotykamy się. Wiele widziałam, wiele przechorowałam, ale nie spodziewałam się, że doczekam takiej choroby. Po szczepieniu poczuję się bezpieczniej. Mamy już sporo wizyt zapowiedzianych w marcu, wreszcie zobaczymy nasze wnuki – dodała seniorka.

Dyrektor szpitala dr n. med. Marcin Leśniewski sprawdzał na miejscu, czy wszystko idzie zgodnie z planem. – Zarówno u nas jak i w innych punktach w powiecie szczepienia idą sprawnie. Ogranicza nas tylko ilość szczepionek. Każdy punkt może zamówić maksymalnie 30 dawek tygodniowo. System informatyczny pozwalał na rejestrację pacjentów tylko do 31 marca i do tego czasu zarejestrowaliśmy 270 pacjentów. W miniony piątek, kiedy ruszyła rejestracja seniorów od 70. roku życia, w kilka godzin próbowało się do nas dodzwonić 500 osób – mówi dyrektor.

Pacjenci zgłaszający się do punktów przechodzą najpierw kwalifikację medyczną, podczas której lekarz przeprowadza wywiad i ocenia ogólny stan zdrowia. Następnie podawana jest szczepionka w postaci iniekcji w mięsień naramienny. Po szczepieniu jeszcze przez przynajmniej 15 minut trzeba zostać w placówce pod obserwacją. Szczepienie na COVID-19 trzeba powtórzyć po 21 dniach od przyjęcia pierwszej dawki (pacjenci dostają od razu dwa terminy).

W powiecie pszczyńskim szczepienia realizowane są w 15 punktach.

(r), źródło: powiat pszczyński

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here