Powstało Muzeum Regionalne Goczałkowic-Zdroju [zdjęcia i film]

0
Grzegorz Maćkowski, jeden z założycieli Muzeum Regionalnego Goczałkowic-Zdroju; fot. Renata Botor
Reklama

Powstało Muzeum Regionalne Goczałkowic-Zdroju. Działa od wczoraj (6 października).

Muzeum znajduje się w zabytkowym pawilonie „Wrzos” w centrum uzdrowiska. Zostało założone przez członków Stowarzyszenia Przyjaciół Goczałkowic-Zdroju Grzegorza Maćkowskiego i Krzysztofa Czerwionkę. To pasjonaci lokalnej historii, którzy od lat zbierają najróżniejsze przedmioty związane z Goczałkowicami. Tylko z części z nich stworzyli pierwszą ekspozycję muzealną (jak mówią, drugie tyle, a może i więcej jeszcze czeka na wystawienie).

Krzysztof Czerwionka, jeden z założycieli Muzeum Regionalnego Goczałkowic-Zdroju, pokazuje zachowaną butelkę z solanką (prawdopodobnie z początku XX w.); fot. Renata Botor
Krzysztof Czerwionka, jeden z założycieli Muzeum Regionalnego Goczałkowic-Zdroju, pokazuje zachowaną butelkę z solanką (prawdopodobnie z początku XX w.); fot. Renata Botor

W goczałkowickim muzeum można zobaczyć zbiory wiążące się z uzdrowiskiem. Jest butelka z solanką prawdopodobnie sprzed I wojny światowej czy „ordynacja lekarska” kuracjusza z lipca 1939 z zaleconą mu dietą (powinien jeść cielęcinę, wołowinę, karpie i szczupaki). Jak radzi też w tym dokumencie lekarz, pacjent ma chodzić mało, zażywać zdrowotnych kąpieli, siedząc „po piersi”, a potem godzinę leżeć pod kocami.

Do ciekawostek należy pewien maleńki przedmiot, w który przez otwór wielkości główki od szpilki można spojrzeć, by zobaczyć… czarno-białą fotografię.

Reklama

Są liczne eksponaty związane z życiem codziennym miejscowości. To kącik gospodarczy ze starymi sprzętami i urządzeniami, gablota poświęcona szkole z „tabulką”, teczką; eksponaty związane z parafią itd.). Wyeksponowana została kolekcja pięknych widokówek i litografii.

Na wczorajszym otwarciu nowego muzeum byli obecni m.in. prezes Uzdrowiska Tomasz Niesyto, wójt Goczałkowic-Zdroju Gabriela Placha, przewodniczący RG Piotr Jacek, twórca Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie Aleksander Spyra.

Muzeum Regionalne Goczałkowic-Zdroju dla odwiedzających będzie otwarte w soboty i niedziele w godzinach 15.00-18.00. Wstęp jest wolny. Do muzeum mogą się wybrać grupy zorganizowane w innych terminach – po wcześniejszym uzgodnieniu.

Więcej o kolekcji goczałkowickiego muzeum będzie można przeczytać w najbliższym wydaniu tygodnika „Nowe Info” – 11 października.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj