Powstanie ośrodek dla dorosłych niepełnosprawnych

0
Wizualizacja Środowiskowego Domu Samopomocy, który ma powstać w Tychach przy al. Niepodległości 90; źródło: UM Tychy

W Tychach powstanie Środowiskowy Dom Samopomocy, w którym opieką znajdą dorośli niepełnosprawni. Rada Miasta przekazała już 165 tys. zł na zaprojektowanie ośrodka.

– Chcemy objąć opieką większą liczbę dzieci, młodzieży i dorosłych niepełnosprawnych, ale na przeszkodzie stoją dziś problemy lokalowe – mówi Ewa Pawlak, dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Tychach. – To właśnie stąd pomysł rozbudowy naszej placówki o Środowiskowy Dom Samopomocy. Sami jednak nie bylibyśmy w stanie zgromadzić środków na ten cel. Jesteśmy organizacją non-profit. Cała nasza działalność jest bezpłatna dla podopiecznych, a fundusze którymi dysponujemy to dotacje celowe, które starczają jedynie na bieżące potrzeby ośrodka – dodaje dyrektor Ewa Pawlak.

Wizualizacja: UM Tychy

W pomoc włączyło się Stowarzyszenie Inicjatywa Tyska, przekazując zebrane przez siebie prawie 35 tys. zł na rozbudowę OREW-u. Z kolei na marcowej sesji Rady Miasta, tyscy radni przegłosowali uchwałę, która zabezpiecza 165 tys. zł w budżecie gminy na wykonanie projektu Środowiskowego Domu Samopomocy.

W ramach inwestycji rozbudowany zostanie OREW zlokalizowany przy al. Niepodległości 90. W nowej przestrzeni znajdą się m.in.: gabinety lekarskie, sale do rehabilitacji, strefa relaksacyjna, gabinet hydroterapii, krioterapii, kuchnia treningowa, pracownie warsztatowe oraz pomieszczenia techniczne i gospodarcze.

Wizualizacja: UM Tychy

– Zyskamy też część hostelową – choć chyba lepszym słowem będzie „część wytchnieniową”, bo będzie to miejsce dla osób, które np. podczas pobytu w szpitalu nie mają z kim zostawić swoich dorosłych niepełnosprawnych podopiecznych. W tej części znajdą się dwa pokoje, łazienka i aneks kuchenny – mówi dyrektor Pawlak.

W ramach inwestycji przebudowany zostanie układ drogowy, pojawią się nowe chodniki i miejsca parkingowe.

Placówka OREW-u w Tychach od 1992 r. świadczy kompleksową pomoc w zakresie rehabilitacji, edukacji i rewalidacji niepełnosprawnym osobom od 3 do 25 roku życia. W ośrodku przebywają aktualnie 42 osoby z różnym stopniem niepełnosprawności. Kolejne 25 to niepełnosprawni dorośli, korzystający ze świetlicy terapeutycznej stowarzyszenia, która mieści się w pomieszczeniach należących do parafii św. Benedykta przy ul. Nałkowskiej. Dodatkowo wśród podopiecznych są jeszcze trzy niepełnosprawne dorosłe osoby, które biorą udział w pilotażowym programie PFRON „Rehabilitacja 25 plus”. Potrzeby są jednak znacznie większe.

– Powstanie ośrodka to spełnienie naszych marzeń! – mówią zgodnie rodzice osób niepełnosprawnych, których dzieci korzystają z pomocy Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego. – W tym ośrodku mogą jednak przebywać osoby tylko do 25. roku życia. Pojawia się więc problem, co zrobić z opieką nad starszymi niepełnosprawnymi. Odpowiedzią na te potrzeby ma być Środowiskowy Dom Samopomocy.

– Wielokrotnie rozmawialiśmy z rodzicami dzieci niepełnosprawnych. Wiemy, w jak trudnej sytuacji się znajdują i jak bardzo potrzebują pomocy i wsparcia. Dzięki temu ośrodkowi będą mieli choć trochę wytchnienia w opiece nad swoimi dziećmi, dlatego zdecydowaliśmy, że powstanie Środowiskowy Dom Samopomocy – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

(J)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here