Praktyki na plaży

0

„Podróż nauczycielką życia” – taką maksymę przyjęli uczniowie Zespołu Szkół 4 im. Janusza Groszkowskiego w Tychach. Już po raz 5. grupa uczniów wyjechała do włoskiego kurortu w Rimini, aby w lokalnych zakładach pracy zdobywać pierwsze szlify zawodowe.

Wyjazd był możliwy dzięki grantowi uzyskanemu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego „Wiedza, Edukacja, Rozwój” na projekt pod nazwą „Wiele zawodów – wiele korzyści ze stażu zagranicznego”.

Praktyki uczniów ZS nr 4 trwały od 24 kwietnia do 19 maja. Staż zawodowy odbywali w firmach o specjalnościach informatycznych, teleinformatycznych, elektrycznych i elektronicznych, dzięki temu wiedza i umiejętności uzyskane w szkole zostały zweryfikowane w konkretnych działaniach. – Byłem odpowiedzialny za konfigurację komputerów, budowę sieci komputerowej na plaży oraz wdrażanie systemu ostrzegania na plażach – mówi Mateusz.

Możliwość realizacji praktyki zawodowej poza granicami kraju sprzyja też rozwijaniu kompetencji, językowych, społecznych czy kulturowych. – Ciekawostką jest to, że naszym opiekunem był Niemiec o polskim nazwisku, a jego żona jest Włoszką. Mieliśmy więc możliwość porozumiewania się w trzech językach: angielskim, niemieckim i włoskim – mówią Michał i Bartek. Potwierdzeniem odbytego stażu były certyfikat Europass Mobilność.

Tyscy uczniowie odbyli wycieczki do Wenecji, Werony i Mediolanu. Ta ostatnia połączona była ze zwiedzaniem multimedialnego Muzeum Wiedzy i Technologii Leonarda da Vinci. Projekty geniusza renesansu ukazane w zaskakujący sposób rozbudziły wyobraźnię uczniów i pozwoliły na prześledzenie rozwoju nauki w danej dziedzinie. Muzeum cieszy się ogromnym zainteresowaniem, jego zwiedzenie jest punktem honoru turystów na równi z katedrą czy Galerią Wiktora Emanuela II. Atrakcją była również wycieczka do San Marino, jednego z najmniejszych państw Europy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here