Prestiż sześciu strun

0
Na festiwalu wystąpi m.in. Clarice Assad

W dniach 21-27 października Tychy staną się europejską stolicą gitary klasycznej, a to za sprawą 17. edycji Międzynarodowego Festiwalu „Śląska Jesień Gitarowa” z konkursem gitarowym im. J. E. Jurkowskiego.

Jest to największy festiwal poświęcony gitarze klasycznej w naszej części Europy i jeden z największych na naszym kontynencie, cieszący się renomą i uznaniem w środowisku muzycznym, który gromadzi międzynarodową publiczność oraz uczestników. Odbywa się nieprzerwanie od 1986 r. w cyklu dwuletnim.

Program tegorocznej edycji obejmuje łącznie 18 wydarzeń, w tym: koncerty i recitale artystów muzyki klasycznej światowego formatu, konkurs dla młodych adeptów sztuki gitarowej, koncerty z towarzyszeniem Aukso Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy, lekcje mistrzowskie i prelekcje. Całemu festiwalowi towarzyszą wystawy i prezentacja instrumentów oraz wydawnictw i akcesoriów muzycznych.

Do współtworzenia tegorocznej edycji Miejskie Centrum Kultury w Tychach zaprosiło łącznie 69 artystów z całego świata – solistów, zespoły kameralne, trzy polskie orkiestry, gwiazdy światowego życia muzycznego spoza grona gitarzystów, wykonawcy tej klasy co: Avi Avital, Chen Reiss, Clarice Assad. W tym roku festiwal uświetnią dwa prapremierowe wykonania koncertów gitarowych napisanych specjalnie na zamówienie festiwalu. Ich kompozytorami są artyści o międzynarodowej renomie: Clarice Assad oraz Marek Pasieczny.

Renoma i poziom konkursu wykonawczego z ponad 30-letnią tradycją, odznaczającego się wymogiem wykonania w finałowym etapie koncertu z orkiestrą, co stawia go w rzędzie nielicznych tego typu wydarzeń na świecie, a uczestnicy konkursu wykonawczego i jego laureaci są jednymi z najczęściej koncertujących gitarzystów.

Nad bogactwem, różnorodnością i najwyższym poziomem prezentowanego programu czuwa Marek Nosal – dyrektor artystyczny festiwalu, na co dzień instrumentalista, profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Przyświecającym festiwalowi celem jest prezentacja najbardziej wartościowych dokonań współczesnej gitarystyki oraz współczesnych kompozytorów, ukazanie szerokiego spektrum gatunków muzyki gitarowej. Karnety i bilety na poszczególne wydarzenia festiwalu dostępne są za pośrednictwem strony: www.ticketmaster.pl oraz w salonach Empik i Saturn/Media Markt. Koncerty odbywać się będą w Mediatece, a jeden w katowickiej sali NOSPR. Szczegółowy program festiwalu na stronie internetowej: www.guitar.tychy.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here