Prezydent Tychów Andrzej Dziuba tym razem nr 15 w rankingu „Newsweeka”

0
Andrzej Dziuba, prezydent Tychów, na sesji Rady Miasta Tychy; fot. ZB

Prezydent Tychów Andrzej Dziuba tym razem nr 15 w rankingu „Newsweeka”. Tygodnik „Newsweek Polska” ogłosił podczas IX Kongresu Regionów we Wrocławiu (26.06) wyniki swojego ostatniego rankingu N15, czyli Rankingu Prezydentów Miast. Andrzej Dziuba, prezydent Tychów, zajął w nim 15 miejsce. Rok temu sklasyfikowany był na 13 miejscu, a dwa lata temu na miejscu 8.

„Newesweek Polska” informuje, że od 2011 r. ranking N15 powstaje na podstawie odpowiedzi na ankiety rozsyłane do prezydentów miast. W Polsce jest 107 osób piastujących taką funkcję. Są to głównie włodarze miast, które mają powyżej 50 tys. mieszkańców. W tej liczbie znajdują się jednak również włodarze około 20 miast mniejszych, którzy historycznie nazywali się prezydentami i taki tytuł zachowali. Tak naprawdę liczbę prezydentów zakwalifikowanych do rankingu ograniczono do 105, bowiem wyłączono z tej grupy kandydatury Hanny Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy (uznając, że stolica powinna konkurować z innymi metropoliami Europy) i Rafała Dutkiewicza, prezydenta Wrocławia (kilka lat temu trzy razy z rzędu wygrał ranking N15, dlatego „Newsweek przyznał mu tytuł Superprezydenta, wyłączając jednocześnie z udziału w kolejnych swoich rankingach). W tym roku po raz trzeci z rzędu wygrał Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

W skład kapituły, która ustaliła zasady głosowania, podliczyła głosy (i sama też głosowała), weszli: prof. Grzegorz Gorzelak z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Cezary Trutkowski, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, dr Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich, oraz Ryszard Holzer, sekretarz redakcji „Newsweeka”.

 

Oto piętnastu najlepszych prezydentów miast wg „Newsweek Polska”:

 1. Jacek Karnowski (Sopot)
 2. Wadim Tyszkiewicz (Nowa Sól)
 3. Ryszard Brejza (Inowrocław)
 4. Zygmunt Frankiewicz (Gliwice)
 5. Janusz Gromek (Kołobrzeg)
 6. Zbigniew Podraza (Dąbrowa Górnicza)
 7. Robert Choma (Przemyśl)
 8. Wojciech Szczurek (Gdynia)
 9. Hanna Zdanowska (Łódź)
 10. Paweł Silbert (Jaworzno)
 11. Marcin Zawiła (Jelenia Góra)
 12. Robert Biedroń (Słupsk)
 13. Tadeusz Ferenc (Rzeszów)
 14. Janusz Żmurkiewicz (Świnoujście)
 15. Andrzej Dziuba (Tychy)

(pp)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here