Program „Czyste Powietrze”. Ostatnia szansa dla gmin

0
fot. ELG21 z Pixabay
Reklama

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach informuje, że termin złożenia deklaracji przez jednostki samorządu terytorialnego o przystąpieniu do programu „Czyste Powietrze” mija 15 września 2021 r., a możliwość skorzystania z finansowych zachęt, czyli zawarcia w tym celu porozumienia lub aneksu do porozumienia, upływa 30 września 2021 r.

Do tej pory prawie dwa tysiące gmin przystąpiło do programu „Czyste Powietrze”, decydując się m.in. na utworzenie i prowadzenie punktów konsultacyjno-informacyjnych. Pozostałym jednostkom samorządu terytorialnego, które dotychczas wahały się ze zgłoszeniem i podpisaniem porozumienia o współpracy, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej po raz ostatni umożliwia udział w tym przedsięwzięciu.

Obowiązuje pisemna forma zgłoszenia przez gminy do właściwych terytorialnie wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Na samorządy czeka w sumie ponad 100 mln zł na działania dotyczące programu „Czyste Powietrze”.

Nowe bonusy dla gmin składają się z trzech komponentów. System zachęt obejmuje wsparcie na utworzenie oraz bieżące funkcjonowanie punktów informacyjno-konsultacyjnych dla mieszkańców (do 30 tys. zł), nowe stawki za złożony wniosek o dofinansowanie z terenu gminy (150 zł przy podwyższonym poziomie dofinansowania i 50 zł przy podstawowym – a było to odpowiednio 100 zł i 0 zł) oraz do 16 mln zł na premiowanie gmin, które w danym roku wykażą się największą aktywnością pod względem liczby składanych wniosków w programie „Czyste Powietrze”. Szczegóły na temat programu „Czyste Powietrze” oraz wzór porozumienia dla gmin dostępne są na stronie internetowej: czystepowietrze.gov.pl (zakładka Partnerzy/Dla gmin).

(pp)

Reklama

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here