Przebudowa ulic na bieruńskiej starówce

0
Zmodernizowana będzie m.in. ul. ks. Macierzyńskiego; fot. Lech Gawin

W środę, 18 maja w sali ,,Jutrzenki”odbyło się spotkanie burmistrza, pracowników Urzędu Miasta z mieszkańcami. Przebudowa ulic na bieruńskiej starówce oraz reorganizacja ruchu były jego głównymi tematami. Rusza bowiem kolejny etap prac związanych ze zmianami komunikacyjnymi w centrum Bierunia

Projekt objaśniał jego twórca Michał Sornek. I tak ulica Kudery ma być o szerokości 5,5 m z obustronnym chodnikiem. Ulica Trochy o szerokość 3,5 m będzie jednokierunkowa z obustronnymi chodnikami. Ulica Macierzyńskiego o szerokość 5 m również będzie miała chodniki. Z kolei ul. Wylotowa ma mieć szerokość 5,5 m, ścieżkę rowerową i chodniki, Powstanie ponadto rondo przy skrzyżowaniu ul. Wylotowej z DK 44. Wszystkie te ulice będą miały nową nawierzchnię asfaltową (obecnie mają stary asfalt lub bruk). Oprócz tego planuje się budowę kanalizacji deszczowej oraz poprowadzenie instalacji pod ziemią, aby pozbyć się ,,pajęczyn” oszpecających starówkę.

Spotkanie cieszyło się zainteresowaniem mieszkańców starówki; fot. Lech Gawin
Spotkanie cieszyło się zainteresowaniem mieszkańców starówki; fot. Lech Gawin

Mieszkańcy pytali m.in. czy na ul. Macierzyńskiego będzie mógł wjechać wóz straży pożarnej?; czy wprowadzenie jednego kierunku na ulicy Trochy nie spowoduje tam znacznego zwiększenia ruchu?; czy potrzebne jest rondo na skrzyżowaniu ul. Wylotowej z DK 44? Na sensowność powstania ronda odpowiedział radny miejski Marcin Nyga: – W tej chwili na ul. Wylotową z DK 44 omyłkowo wjeżdżają  tiry i nie mają jak zawrócić. Rondo ułatwi im taki manewr.

Na pytania mieszkańców odpowiadał m.in. burmistrz Krystian Grzesica; fot. Lech Gawin
Na pytania mieszkańców odpowiadał m.in. burmistrz Krystian Grzesica; fot. Lech Gawin

Były też propozycje z sali, aby zorganizować ruch okrężny wokół starej części miasta, skomunikować ul. Wylotową z drogą w kierunku Lędzin, czyli poprowadzić ulicę pod wiaduktem oraz ograniczyć prędkość na ulicach: Krakowskiej, Macieja i Trochy.
Do tych propozycji, odniósł się burmistrz: – Rozważamy wprowadzenie strefy ograniczonej prędkości. Na poprowadzenie ulicy Wylotowej pod wiaduktem nie ma zgody Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Natomiast temat reorganizacji ruchu jest otwarty i będziemy go poprawiać. Póki co, urząd musi złożyć wniosek o pieniądze z budżetu państwa (tzw. schetynówki), które pozwolą uzyskać 50 proc. kosztów opisanych inwestycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here