Raport epidemiczny w kopalniach PGG (15.06)

2
Łaziska; fot. Jarosław Jędrysik
Reklama

Na dzień 15 czerwca br. w kopalniach należących do Polskiej Grupy Górniczej odnotowano 1813 górników zakażonych koronawirusem. 1037 osób przebywa na kwarantannie. Znane są też wyniki badań przesiewowych w kopalni Ziemowit w Lędzinach oraz częściowo w kopalni Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych.

Jak informuje nas Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Polskiej Grupy Górniczej, na dzień 15 czerwca najwięcej zakażeń koronawirusem odnotowano w kopalniach: Jankowice – 672, Sośnica – 460, Bieleszowice – 271, Murcki-Staszic – 236 i Marcel -229.

W dniach 3-6 czerwca przeprowadzono badania przesiewowe wśród 3675 górników kopalni Ziemowit w Lędzinach oraz 500 pracowników firm współpracujących z zakładem. Jak informuje nas rzecznik PGG, badania wykazały zakażenie u 17 osób. Od początku epidemii w lędzińskiej kopalni odnotowano 26 przypadków koronawirusa.

Jak słyszymy od Tomasza Głogowskiego, w kopalni Piast w Bieruniu (formalnie tworzącej jeden zakład z Ziemowitem) dotąd nie stwierdzono zakażeń. W pozostałych zakładach PGG występują pojedyncze przypadki osób z COVID-19.

W dniach 11-13 czerwca badania przesiewowe przeprowadzono także na kopalni Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych. Jak informuje nas rzecznik PGG, wymazy pobrano od 1771 górników. Na 15 czerwca znane są częściowe wyniki badań – koronowirusa wykryto u 61 osób. Od początku epidemii w KWK Bolesław Śmiały odnotowano 79 zakażonych.

Reklama

Jak informuje Tomasz Głogowski, druga tura badań w łaziskiej kopalni przewidziana jest w dniach 17-18 czerwca br.

Przypomnijmy, że względu na ciągle występujący wzrost zakażeń koronawirusem wśród górników śląskich kopalń, 8 czerwca Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, ogłosił wstrzymanie wydobycia węgla w dwóch kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej i w 10 kopalniach Polskiej Grupy Górniczej.
Kopalnie, w których od 9 czerwca na trzy tygodnie będzie wstrzymane wydobycie, to należące do Polskiej Grupy Górniczej: Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych, Piast w Bieruniu i Ziemowit w Lędzinach (formalnie stanowią jeden zakład), Halemba-Wirek w Rudzie Śląskiej, Pokój w Rudzie Śląskiej, Chwałowice w Rybniku, Marcel w Radlinie, Rydułtowy, Mysłowice-Wesoła, Wujek w Katowicach, oraz należące do Jastrzębskiej Spółki Węglowej: Knurów-Szczygłowice i Budryk w Ornontowicach.

(J)

Liczba zakażeń w kopalniach JSW (dane z 14.06)

Reklama

2 KOMENTARZE

  1. Uważam że niesłusznie zatrzymano ruch w kopalni która ma tylko 26 zachorowań na 3675 przebadanych pracowników i 500 pracowników firm obcych. Kto i dlaczego ich tak ukarał? Dlaczego kopalnie co maja bardzo duża ilość zachorowań wciąż pracują? Kto w tym kraju podejmuje takie decyzje i dlaczego?

  2. Wszyscy górnicy pracują normalnie. Nie ma rzadnego postojowego, to jest kpina wszędzie mówią że 3 tygodnie postojowego, a tak na prawde to jest kłamstwo. Wszystkich ściągają do pracy, a w mediach mówią ze ruch wstrzymany…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj