Recepta na 50 lat małżeństwa: „przepraszam” przed snem

1
Jedna z par świętująca 50-lecie małżeństwa; fot. J. Jędrysik

W restauracji „Pod Kogutem” 21 listopada wiceprezydent Tychów wręczył Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. 34 pary świętowały 50. rocznicę ślubu (złote gody). Na uroczystość zaproszono też dwie pary, które obchodzą sześćdziesiątą rocznicę ślubu (diamentowe gody).

Podczas uroczystości wiceprezydent Igor Śmietański pogratulował małżonkom pięknego jubileuszu i życzył wielu kolejnych wspólnych lat spędzonych wśród bliskich. – 50- i 60-lecie pożycia małżeńskiego to ważny moment dla was, ale też dla waszych rodzin i nas wszystkich, bo jesteście częścią tego miasta, tworzycie jego historię. Mam zaszczyt wręczyć wam te medale i w symboliczny sposób podziękować za wspólne życie. Życzę wam dobrego zdrowia i jak najwięcej uśmiechu na twarzy – mówił Igor Śmietański, a następnie wręczył tyskim seniorom medale.

Dla jubilatów wystąpiły dzieci z Przedszkola nr 5, zespół taneczny Focus z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 oraz dwie wokalistki: Weronika Purczyńska (zaśpiewała „Dni, których nie znamy” Marka Grechuty) i Natalia Komisarczyk (wykonała „Tyle słońca w całym mieście” Anny Jantar).

Jedną z par obchodzących złote gody jest Teodora i Marian Stoleccy.  Poznali się w Tychach w połowie lat 60. To wtedy oboje przyjechali pracować do tego miasta ze wschodniej Polski. Pani Teodora pochodzi z Lubelszczyzny, a pan Marian spod Augustowa na Mazurach. – Pracowałem w kopalniach Staszic i Lenin (obecnie Wesoła), a żona w Zakładzie Elektroniki Górniczej – mówi Marian Stolecki. Mają dwóch synów i dwie wnuczki. Starsza studiuje w Krakowie, a młodsza uczęszcza do II LO im. C. K. Norwida w Tychach.

Zapytaliśmy państwa Stoleckich o receptę na wytrwanie 50 lat w małżeńskim związku. – Zawsze ustępować kobiecie, a po kłótni kupować kwiaty. Moja żona bardzo je lubi, więc nie słyszałem od niej, że dostaje je tylko wówczas, kiedy „narozrabiam”  – odpowiada pan Marian. – To mit, że dobre małżeństwo to efekt dopasowanych charakterów. Kiedy małżonkowie się różnią, to jest więcej tematów do dyskusji, a i pokłócić jest się o co – śmieje się pani Teodora. – Ja jej wtedy mówię, że gada jak baba ze wsi, a ona mi odpowiada, że ciągle mi słoma z butów wystaje – wtóruje żonie pan Marian. – Jednak najważniejsze, żeby zawsze przed końcem dnia pogodzić się i wzajemnie się przeprosić – dodaje pani Teodora.

Na koniec nie zabrakło wspólnych, pamiątkowych zdjęć.

Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie to najczęściej przyznawane przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej polskie odznaczenie państwowe. W imieniu prezydenta RP mogą je wręczać: marszałek województwa, starosta, wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Diamentowe gody obchodzą (60 lat w związku małżeńskim):
Maria i Mieczysław Słoninowie, Helena i Czesław Szilderowie.

Złote gody obchodzą (50 lat w związku małżeńskim):
Anna i Adam Banasiakowie, Krystyna i Jan Bawołowie, Aleksandra i Walerian Bielewiczowie, Jolanta i Karol Bryłowie, Anna i Stanisław Ciuśniakowie, Maria i Andrzej Czmokowie, Elżbieta i Henryk Długoniowie, Grażyna i Edward Drogoszowie, Helena i Józef Ejchorstowie, Jadwiga i Leopold Fabianowie, Urszula i Marian Falkusowie, Józefa i Bronisław Gociekowie, Władysława i Piotr Grzesiakowie, Krystyna i Alfred Hetmańscy, Maria Sznapka-Januszewska i Hubert Januszewski, Maria i Jerzy Jurewiczowie, Janina i Marian Kaniowie, Irena i Kazimierz Kołodziejczykowie, Marianna i Stefan Konieczny, Daniela i Stanisław Koźmińscy, Felicja i Janusz Krzywoniowie, Cecylia i Tadeusz Kulpińscy, Irena i Antoni Kutowie, Anna i Gerard Mikołajczakowie, Daniela i Marian Niemcowie, Janina i Zdzisław Pilińscy, Irena i Stanisław Plutowie, Teodora i Marian Stoleccy, Bogusława i Grzegorz Szymczukowie, Łucja i Alojzy Ścierscy, Grażyna i Andrzej Wolny, Irena i Jan Wójcikowie, Elżbieta i Aleksander Wywiałowie, Alina i Jan Żołneczko.

(J)

1 KOMENTARZ

  1. Dziękuję Panu Jarosławowi Jędrysikowi Redaktorowi Naczelnemu NOWE INFO za piękne zdjęcia. Dziękuję także za miłe i ciepłe słowa w trakcie naszej rozmowy – wywiadu, na uroczystości. Warto przeżyć w małżeństwie 50. lat, by potem uczestniczyć w tak pięknej uroczystości. Słyszeć także wiele miłych słów przy tej okazji. Przyjmować gratulacje i życzenia od samego Redaktora Naczelnego NOWE INFO, od wiceprezydenta Tychów Igora Śmietańskiego i od swoich sąsiadów-jubilatów i innych jubilatów. Gorące podziękowania w imieniu swoim i żony, czyli Jubilatów odznaczonych, dla Pana Prezydenta Tychów Andrzeja Dziuby, za piękne życzenia oraz piękne porcelanowe filiżanki ze złotymi napisami, promującymi miasto Tychy i NASZE ZŁOTE GODY. Dziękujemy także ORGANIZATOROM, czyli Urzędowi Stanu Cywilnego w Tychach, za przyjemności i niespodzianki, jakie nas spotkały na tej imprezie. Dziękujemy dzieciom i młodzieży za piękne występy na TEJ IPPREZIE, przygotowane specjalnie DLA NAS. Dziękujemy wszystkim pięknie. Warto dożyć TAKIEJ PIĘKNEJ CHWILI I PRZEŻYWAĆ JĄ W TAK LICZNYM GRONIE JUBILATÓW I OSÓB TOWARZYSZĄCYCH. DZIĘKUJEMY.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here