Roboty w Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II będą m.in. mierzyć gorączkę

0
Roboty w Centrum Pediatrii, 10.06.2021r.; fot. Tomasz Żak/UMWS

Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu (jednostka samorządu województwa śląskiego) otrzymała sześć humanoidalnych robotów. To pionierski projekt. Jeśli się sprawdzi, będzie wprowadzany w innych szpitalach wojewódzkich.

Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu to jednostka samorządu województwa śląskiego. Posiada certyfikat akredytacyjny Ministerstwa Zdrowia. CP rocznie udziela ok. 55 tys. porad oraz hospitalizuje prawie 8 tys. pacjentów. W placówce funkcjonują: izba przyjęć, opieka nocna i świąteczna, 10 oddziałów oraz 134 poradnie specjalistyczne.

Jak informuje dzisiaj (10 czerwca) Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, na potrzeby CP kupiono sześć robotów humanoidalnych (trzy modele robotów humanoidalnych – recepcyjne, inspekcyjne i edukacyjne), a także sprzęt i oprogramowanie do pracy zdalnej personelu medycznego. Zakup ten był możliwy dzięki wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Głównym założeniem projektu było wprowadzenie usług e-recepcji, e-porad, e-konsultacji i e-zabiegów rehabilitacyjnych w szpitalu.

Roboty Nao, Sanbot i Pepper będą wspierać personel m.in. w zakresie obsługi pacjentów w szpitalnej rejestracji, automatycznego pomiaru temperatury ciała, nawigowania pacjentów po obiekcie, czy podczas zajęć rehabilitacyjnych. Urządzenia potrafią przypomnieć o przyjęciu leku, wyświetlić film czy zainicjować rozmowę wideo pacjenta z rodziną. Roboty mogą też instruować, jak zażywać leki oraz promować prawidłowe zachowania epidemiczne. Są również przydane w prowadzeniu e-porad.

– Czytając „Bajki robotów” Stanisława Lema, czy oglądając przed laty filmy science fiction, w gruncie rzeczy nie spodziewałem się, że zmierzę się z tą przyszłością aż tak namacalnie – mówił Andrzej Siwiec, prezes sosnowieckiego Centrum Pediatrii. – To już nie futurystyczne wizje a rzeczywistość. Dziś roboty pracują w służbie medycyny. Spełniają bardzo ważną funkcję. Dzieci, które przebywają na oddziałach mają dzięki nim dużo frajdy i radości. Umilają im pobyt w szpitalu, a to przecież jest dla małych pacjentów niełatwe przeżycie, zawsze wiążące się z jakimś obciążeniem psychicznym.

– Bez wątpienia to jeden z ciekawszych projektów wspieranych przez województwo śląskie – mówi Dariusz Starzycki, wicemarszałek województwa śląskiego. – Roboty w służbie medycyny akurat w takiej formie są już obecne w wielu krajach Europy Zachodniej. Na pewno ten projekt przyjmie się także u nas. Cieszę się, że akurat w Sosnowcu przeciera on swój szlak, dzięki czemu szpital jest pionierem w stosowaniu tego rozwiązania.

W Europie, jak słyszymy, liderem wykorzystującym roboty humanoidalne w branży medycznej, głównie w domach pomocy społecznej, jest Belgia. Urządzenia takie działają także w Niemczech i Holandii. W Polsce z tej technologii korzystają m. in. niektóre banki, w branży medycznej Centrum Pediatrii jest jednym z pierwszych korzystających z takich rozwiązań. Wartość całkowita projektu to 895 tys. zł, z czego ponad 760 tys. zł to współfinansowanie z UE. Budżet krajowy wspomógł projekt kwotą blisko 90 tys. zł, udział własny szpitala wyniósł blisko 45 rys. zł.

(pp)

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here