Roman Nyga i jego artystyczna droga

0
Roman Nyga podpisuje album ze swoimi pracami; fot. Lech Gawin
Reklama

Roman Nyga, znany i ceniony bieruński malarz, rzeźbiarz i autor projektów artystycznych skończył 80 lat. W Stajniach Książęcych w Pszczynie 28 stycznia odbyło się spotkanie z artystą promujące album z pracami artysty.

Na spotkanie w Stajniach, będących częścią Muzeum Zamkowego, przybyli m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowcy bieruńscy z burmistrzem Krystianem Grzesicą, członkowie bieruńskich stowarzyszeń, muzealnicy, rodzina i znajomi.

Rozmowa ojca Romana Nygi z synem Marcinem Nygą; fot. Lech Gawin

Główną częścią spotkania jubileuszowego była rozmowa Romana Nygi -artysty i ojca z Marcinem Nygą, jego synem, pracownikiem muzeum i przewodniczącym Rady Miejskiej w Bieruniu. Artysta opowiadał o swoim życiu, drodze artystycznej i związanymi z nią anegdotami. Wspomnienia wzbogacono archiwalnymi filmami. Na zakończenie Roman Nyga składał autografy na swoim albumie z pracami.

Fot. Lech Gawin

Roman Nyga urodził się w 1938 r. w Bieruniu Starym. Pochodzi z rodziny związanej od kilku pokoleń z rzemiosłem artystycznym i sztuką. Po ukończeniu bieruńskiego liceum rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1962 r.

Przez cały okres swojej twórczości porusza tematykę związaną ze Śląskiem. Jest jednym z założycieli katowickiej grupy twórców AKKART. Otrzymał stypendium rzymskiej Fundacji Jana Pawła II. Od 1992 r. jest członkiem Stowarzyszenia Wolnych Twórców „Projekt Oberbuschweg” w Kolonii. Jest współautorem dwujęzycznego wydania „Stworków Śląskich”, tekstu „Z przeszłości 600-letniego Bierunia” i autorem wielu innych wydań książkowych.

Reklama

Jest autorem polichromii w kościele pw. św. Walentego i pomnika tego świętego – patrona miasta. Odrestaurował wnętrze kościoła św. Bartłomieja. Jest projektantem i współautorem elementów ozdabiających rynek (rzeźba utopca przy studni ma jego twarz) oraz autorem wielu tablic pamiątkowych.

Stworzył wiele unikalnych rysunków obrazujących Bieruń, m.in. nie istniejące już dziś młyny bieruńskie, mieszkańców, ich codzienne sprawy oraz dawne stroje ludowe. Odtwarzał także historyczne mapy Bierunia i okolic. W 2001 r. został laureatem nagrody Starosty Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego w dziedzinie kultury Clemens 2001.

Roman Nyga przyczynił się do nawiązania kontaktów Bierunia z niemieckim miastem Gundelfingen, obecnie miastem partnerskim.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj