Rozpoczęła się policyjna akcja Znicz 2017

0
fot. KMP Tychy
Reklama

Rozpoczęła się policyjna akcja Znicz 2017. Dzisiaj (27.10), w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, rozpoczęła się policyjna akcja Znicz 2017. Oznacza to m.in. wzmożone kontrole na drogach wśród kierowców i pieszych. Policja przypomina np. że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym musi być wyposażony w element odblaskowy. Za jego brak grozi mandat do 500 złotych.

Jak informuje nas asp. Barbara Kołodziejczyk, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Tychach, tegoroczne policyjne działania Znicz 2017 rozpoczęły się 27 października o godzinie 6.00 i trwać będą do 2 listopada, do godz. 22.00.

– Wybierając się w długą drogę, bądźmy wypoczęci – apeluje asp. Kołodziejczyk. – Trasę pokonujmy etapami, robiąc co pewien czas przerwę na odpoczynek (po 2 godzinach jazdy co najmniej 15 minutowa przerwa). W podróży dopilnujmy, żeby wszyscy pasażerowie mieli zapięte pasy bezpieczeństwa, sami także nigdy o tym nie zapominajmy!

Aby bezpiecznie dojechać w okolice cmentarzy policja radzi przestrzegać kilku podstawowych zasad:

Reklama

1. W miarę możliwości korzystajmy ze środków komunikacji publicznej.

2.Prowadząc samochód nie jedźmy na pamięć. W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nekropolii, niekiedy na głównych ciągach komunikacyjnych, zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu drogowego. Zwracajmy uwagę na znaki drogowe.

3. Należy pamiętać, iż polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych i znaków drogowych.

4. Parkujmy samochód z głową, zgodnie z przepisami, w dozwolonych miejscach. Samochody pozostawione w miejscach, gdzie jest to zabronione i utrudniające ruch lub zagrażające bezpieczeństwu, będą usuwane na koszt właściciela.

W ramach akcji Znicz 2017 nie tylko kierowcy będą pod szczególną obserwacją policjantów, ale i piesi.

– Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących – przypomina asp. Barbara Kołodziejczyk. – Za brak elementu odblaskowego może grozić mandat do 500 złotych. Jednak zachęcamy do tego, aby ze względów bezpieczeństwa odblaski nosić nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie gdzie poruszają się piesi. Pieszy ubrany w ciemny strój, pozbawiony elementów odblaskowych jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości 40 metrów, podczas gdy osoba mająca na sobie widoczne odblaski może zostać zauważona nawet z odległości 150 metrów. Dla kierującego pojazdem każdy metr tej odległości to dodatkowy czas na to, aby właściwe zareagować i uniknąć tragedii. Pamiętajmy również o tym, że w nocy z 28 na 29 października nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy, zmrok zapada coraz wcześniej. To właśnie w okresie jesienno-zimowym dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem pieszych. Wychodząc wieczorem z domu, pamiętajmy o tym aby zabrać ze sobą kamizelkę odblaskową, przyczepić widoczny element do plecaka lub torebki. Dbajmy o nasze własne bezpieczeństwo. Niech elementy odblaskowe staną się elementem naszej codziennej garderoby – to kosztuje niewiele, a może uratować życie! – mówi asp. Kołodziejczyk.

Zbliżające się świąteczne dni to okres wzmożonej aktywności pospolitych przestępców. Aby w tych dniach nie paść ich ofiarą należy zatroszczyć się o swoje rzeczy osobiste i mieszkania.

– Na przykład wyjeżdżając z domu do rodziny lub na groby pamiętajmy o dokładnym pozamykaniu drzwi i okien – apeluje Komenda Miejska Policji w Tychach. – Poprośmy sąsiadów o doglądanie naszego mieszkania podczas naszej nieobecności. W przypadku, kiedy mimo wszystko dojdzie do włamania, pamiętajmy żeby nie robić w mieszkaniu żadnych porządków – w ten sposób możemy zatrzeć ślady należące do złodziei. Jak najszybciej zadzwońmy na policję. Nie pozostawiajmy w zaparkowanym samochodzie wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu. Mogą one stać się łatwym łupem złodziei. Jeśli mimo wszystko padniemy ofiarą przestępstwa, poinformujmy o tym natychmiast policję. Zwracajmy baczną uwagę na nasze torebki czy bagaż nawet na krótki czas pozostawiony bez opieki. Uważajmy także na oszustów, którzy prosząc o wsparcie wykorzystują różne metody działania, udając kwestujących.

Policja przypomina że prawdziwi kwestorzy posiadają identyfikatory i zaplombowane puszki, a o prowadzonych akcjach charytatywnych informują m.in. parafie i lokalne media.

(pp)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj