Rozpoznaj mieszkańców ze zdjęć sprzed 100 lat

0
Jedna z fotografii autorstwa ks. Mateusza Bieloka; fot. z wystawy w Młynie przy Stajniach Książęcych w Pszczynie
Reklama

Rozpoznaj mieszkańców ze zdjęć sprzed 100 lat. W najbliższą niedzielę, 18 sierpnia o godz. 17.00, w Bieruniu zostanie otwarta wystawa pt. „Mieszkańcy Bierunia na początku XX w. w fotografii ks. Mateusza Bieloka”. Wystawa będzie czynna w kinoteatrze „Jutrzenka” do 13 września br.

Ks. Mateusz Bielok (1870-1950); fot. z wystawy w Młynie przy Stajniach Książęcych w Pszczynie

Zaprezentowane zostaną piękne zdjęcia autorstwa ks. Mateusza Bieloka, proboszcza parafii św. Bartłomieja w Bieruniu w latach 1903-1922. Unikatowe fotografie, wykonane na szklanych negatywach, powstały w  latach 1914-1915. Są własnością parafii Wszystkich Świętych w Pszczynie, w której od 1922 r. ks. Bielok był administratorem, następnie wicedziekanem dekanatu pszczyńskiego, potem dziekanem. Fotografie autorstwa ks. Bieloka, wykonane aparatem wielkoformatowym, przypominają obrazy. Zostały też wspaniale wyeksponowane i odpowiednio podświetlone. Robią niesamowite wrażenie. Przedstawiają sielski świat w przededniu Wielkiej Wojny, ale także czas po ogłoszeniu mobilizacji – ukazują żołnierzy armii pruskiej z rodzinami, przed wyruszeniem na front.

Wystawa zdjęć ks. Bieloka została po raz pierwszy zaprezentowana w ubiegłym roku przez Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Tę niezwykłą ekspozycję umieszczono wówczas w młynie przy Stajniach Książęcych.

Warto przypomnieć biografię ks. Mateusza Bieloka. Urodził się w 1870 r. w Dąbrówce Małej koło Katowic, w rodzinie Andrzeja i Marianny z domu Labuś. Ojciec był górnikiem.

Mateusz ukończył studia filozoficzno-teologiczne w szwajcarskim Fryburgu oraz we Wrocławiu. W czasie studiów był sekretarzem Towarzystwa Akademików Górnoślązaków. Jako kleryk głosił kazania w języku polskim w kościele św. Krzyża we Wrocławiu.

Reklama

W 1897 r. przyjął święcenia kapłańskie. W tym samym roku otrzymał dekret wikariuszowski do parafii w Mikołowie. Został przewodniczącym Narodowego Związku Robotników, podczas zebrań prowadził wykłady społeczno-religijne w języku polskim. W 1902 r. został skierowany do Łazisk Górnych.

24 listopada 1903 r. objął urząd proboszcza w Bieruniu Starym. Angażował się w życie społeczno-polityczne. Dzięki zaangażowaniu w plebiscyt większość jego parafian opowiedziała się za przynależnością Górnego Śląska do Polski. Pracował wśród powstańców śląskich, od których odbierał przysięgę na rzecz wojska polskiego. Władze polskie powierzyły mu rząd komisarza Czerwonego Krzyża na powiat pszczyński. 29 czerwca 1922 r., z okazji przyłączenia części Górnego Śląska do Polski, ks. Bielok odprawił mszę św. na rynku w Pszczynie.

Pod koniec 1922 r. administrator apostolski dla Górnego Śląska August Hlond mianował ks. Bieloka administratorem parafii Wszystkich Świętych w Pszczynie. W 1923 został wicedziekanem dekanatu pszczyńskiego – było to wyróżnienie za umiejętne rozwiązywanie spraw religijnych wśród mieszkańców narodowości polskiej i niemieckiej. W 1926 r. ks. Bielok został wybrany na zastępcę sekretarza w Radzie Miejskiej, a w latach 1928-29 pełnił funkcję jej przewodniczącego.

W 1934 r. został dziekanem, którą to godność jednak utracił po czterech latach z powodu udziału w uroczystościach pogrzebowych księcia pszczyńskiego Jana Henryka XV. Ksiądz Bielok zmarł 1 stycznia 1950. Pochowany został na cmentarzu św. Jadwigi w Pszczynie. [na podst. materiałów z wystawy przygotowanej przez Muzeum Zamkowe w Pszczynie]

Na bieruńską wystawę zapraszają burmistrz Bierunia Krystian Grzesica oraz Muzeum Miejskie w Bieruniu (w organizacji).

(reb)

 

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj