Ruszyły masowe badania górników na obecność koronawirusa

0
Badanie górnika, fot. Dominik GAJDA
Reklama

Dzisiaj, 7 maja, ruszyły badania przesiewowe górników pracujących w kopalniach, w których wystąpiła największa ilość zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Chodzi o pracowników kopalń: Jankowice, Murcki-Staszic, Sośnica (należących do Polskiej Grupy Górniczej), Pniówek (Jastrzębska Spółka Węglowa) oraz Bobrek (Węglokoks). Jak informuje Śląski Urząd Wojewódzki, to realizacja decyzji Rady Ministrów oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

Śląski Urząd Wojewódzki informuje, że koronawirus SARS-CoV-2, wywołujący chorobę COVID-19, obecny jest już w zakładach wszystkich spółek węglowych, w największej z nich – Polskiej Grupie Górniczej zakażonych jest ok. 360 pracowników, a prawie 1,5 tys. przebywa na kwarantannie. W trzech kopalniach PGG z powodu sytuacji epidemicznej wstrzymano produkcję.

– Decyzją rządu oraz Głównego Inspektora Sanitarnego 7 maja przebadanych ma być łącznie 1000 górników – poinformował Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski. – Z informacji, które przekazali nam powiatowi inspektorzy sanitarni, od rana w pięciu punktach wyznaczonych wspólnie przez  sanepid i dyrekcje kopalń, trwa proces pobierania wymazów w systemie drive-thru. Wytypowani przez zakład górnicy podjeżdżają swoimi samochodami pod namiot, nie wychodzą z pojazdów, jedynie opuszczają szybę i wyspecjalizowany personel medyczny sprawnie pobiera wymaz z gardła. Próbki jeszcze dziś trafią do laboratorium na badanie genetyczne pod kątem COVID-19 – wyjaśnia wojewoda.

Badania przesiewowe to, jak słyszymy, pokłosie wczorajszej wizyty w województwie śląskim Jarosława Pinkasa, Głównego Inspektora Sanitarnego. Inspektor uczestniczył w posiedzeniu sztabu kryzysowego pod przewodnictwem wojewody Wieczorka, Sztab zebrał się w związku z sytuacją epidemiologiczną istniejącą zwłaszcza w górniczych spółkach.

–  Zapoznałem się z sytuacją na Śląsku – zapewnił Jarosław Pinkas. – Jest ona bardzo skomplikowana, dlatego, że to duża aglomeracja, ogromne zagęszczenie, specyfika zakładów pracy. Rząd robi wszystko, żeby górnicy i mieszkańcy Śląska byli bezpieczni, żeby mieli dostęp do badań i żeby sytuacja epidemiologiczna, która w tej chwili jest dość niepokojąca, uległa istotnej poprawie. Jestem tutaj między innymi dlatego, żeby udzielić istotnego wsparcia kadrowego. Wspólnie z ministrem Szumowskim podjęliśmy decyzję o zwiększeniu wolumenu badań, testowania mieszkańców Śląska.

Reklama

Jeszcze tego samego dnia wojewoda Jarosław Wieczorek ponownie odbył wideokonferencję z szefami spółek węglowych oraz z właściwymi powiatowymi inspektorami sanitarnymi, aby ustalić dokładne lokalizacje dokonywania badań przesiewowych oraz przygotowania pod kątem technicznym całego procesu. W każdym z tych pięciu punktów stoją namioty ustawione przez strażaków, lub żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej 13. Śląskiej Brygady OT.

(pp)

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj