Rywalizowało ponad 400 niepełnosprawnych

0
Fot. Lech Gawin

Jubileuszowe XX Powiatowe Igrzyska Osób Niepełnosprawnych odbyły się 5 czerwca. Po raz pierwszy nie na stadionie w Lędzinach, który jest w fatalnym stanie, ale w Bieruniu Nowym, na kompleksie boisk przy hali sportowej. W zmaganiach sportowych wzięło udział ponad 400 niepełnosprawnych – podopiecznych 30 stowarzyszeń i ośrodków z powiatu bieruńsko-lędzińskiego oraz m.in. z Mikołowa, Tychów, Pszczyny i Katowic.

Tradycyjnie zawodników na boiska wprowadziła Orkiestra Dęta KWK „Piast”. Zapalono znicz olimpijski. Oficjalnie igrzyska otwarła Anna Kubica, przewodnicząca Rady Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego. Najwięcej emocji wzbudziły konkurencje biegowe i wyścig na wózkach inwalidzkich. Bezpośrednia bliskość hali sportowej pozwoliła po raz pierwszy przeprowadzić rozgrywki w kręgle, które były hitem tegorocznej imprezy. W części artystycznej zaśpiewała Aleksandra Hofman z Polskiego Związku Niewidomych w Tychach.

Na zakończenie igrzysk każda drużyna otrzymała puchar, a startujący zawodnicy medale. Podziękowano również wolontariuszom z Powiatowych Zespołów Szkół w Bieruniu i Lędzinach oraz Liceum Ogólnokształcącego w Bieruniu.

Nowością było wręczenie przez starostę Bernarda Bednorza statuetek świętej Matki Teresy z Kalkuty za działalność na rzecz niepełnosprawnych. Otrzymali je: ks. dr Krzysztof Bąk, dyrektor katowickiego Caritas; Piotr Goj, który przez lata związany był Ośrodkiem Caritas Błogosławiona Karolina w Lędzianch; Andrzej Stylok, prezes Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Radość Życia” oraz Bogdan Mikunda ze Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym w Imielinie.
Wśród gości igrzysk znaleźli się również posłowie na Sejm RP: Ewa Kołodziej, Wojciech Król i Marek Wójcik oraz radny sejmiku Piotr Czarnynoga. Honorowy patronat nad igrzyskami objął minister sportu i turystyki Witold Bańka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here