Skusił go nowy asfalt

0
fot. RB

22-letni kierowca wpadł w ręce policjantów, kiedy w terenie zabudowanych pędził ul. Topolową w Górze z prędkością 108 km/h. Tłumaczył mundurowym, że do tak znacznego przekroczenia prędkości skusiła go nowa nawierzchnia drogi.

Nonszalancja 22-latka ukarana została punktami karnymi, mandatem i utratą prawa jazdy na trzy miesiące.

Odkąd weszły w życie nowe przepisy dotyczące dozwolonych prędkości w terenie zabudowanym, pszczyńscy mundurowi wielokrotnie pozbawiali niesfornych kierowców prawa jazdy. Pszczyńska komenda przypomina, jakie są konsekwencje takiej niesubordynacji na drodze. W ustawie o kierujących pojazdami opisane są przesłanki administracyjnego zatrzymania prawa jazdy. Jedna z nich wskazuje przypadek rażącego przekroczenia dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h) oraz przewożenia nadmiernej liczby osób.

W praktyce, ujawnienie takiego czynu każdorazowo skutkuje zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który – wydając decyzję administracyjną – formalnie zatrzyma ten dokument. Za pierwszym razem ten okres wynosi trzy miesiące. Ponowne kierowanie pojazdem w tym czasie oznacza wydłużenie zatrzymania prawa jazdy do 6 miesięcy. Kolejnym etapem jest zupełne cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami.

(J)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here