Śpiew na chwałę Maryi

0
Chór Cantate Deo z Czułowa śpiewa we włoskim Loreto "Szła dzieweczka do laseczka"; fot. Cantate Deo

Chór Cantate Deo z Tychów Czułowa wystąpił w prestiżowym 59. Międzynarodowym Przeglądzie Muzyki Sakralnej „Virgo Lauretana” we włoskim Loreto (3-7 lipca). To duży sukces czułowskich chórzystów, ponieważ na festiwal zaproszono jedynie 6 chórów z całego świata. Koncerty odbywały się w Bazylice Loretańskiej, w której – wedle tradycji – znajduje się przeniesiony z Nazaretu fragment domu Maryi.

– Aby zakwalifikować się na festiwal, kandydaci musieli wysłać do Loreto swoje nagrania. Oceniało je profesjonalnie jury. W tym roku zaproszono jedynie sześć zespołów. Poza Cantate Deo, były to chóry z Rosji (dwa), Ukrainy, Rumunii i Tajwanu – mówi Michał Brożek, dyrygent chóru działającego przy parafii Krzyża Świętego w Czułowie.

– Śpiewaliśmy w Bazylice Loretańskiej i znajdującym się w nim Santa Casa (Święty Domek). Muzyka sakralna brzmi tam wyjątkowo, bo to też wyjątkowe miejsce – dodaje Michał Brożek.

Przypomnijmy, że Santa Casa to budynek z kamienia, z marmurowymi płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z życia Maryi. Znajduje się on wewnątrz bazyliki w Loreto. Według tradycji jest to część domu z Nazaretu, w którym Maryja urodziła się i wychowała, doświadczyła zwiastowania i w którym mieszkał w dzieciństwie Jezus Chrystus. Według podań, po wniebowstąpieniu Jezusa dom został przekształcony w kościół. Aby ochronić go przed zniszczeniem przez Turków w 1291 r. kupiecka rodzina de Angeli sfinansowała i zorganizowała przewóz domku (prawdopodobnie przy udziale Templariuszy) do Europy.

– Przez pięć festiwalowych dni sporo się wydarzyło. Poza występami w bazylice, zaśpiewaliśmy też dla seniorów z domu opieki w Loreto Ten koncert przysporzył obu stronom wiele wzruszeń – wspomina dyrygent Cantate Deo. Każdy z chórów musiał też przygotować obowiązkowe utwory, które dyrektor artystyczny festiwalu zaaranżował na wszystkie sześć chórów, w sumie kilkaset głosów. Śpiewaliśmy je podczas mszy św. na zakończenie przeglądu.

Michał Brożek specjalnie na festiwal w Loreto skomponował swoją wersję pieśni Magnificat (Wielbi dusza moja Pana). Jest to radosna pieśń dziękczynna, oparta o słowa, które według Ewangelii św. Łukasza wypowiedziała (lub zaśpiewała) Maryja podczas spotkania ze świętą Elżbietą, krótko po zwiastowaniu. Prawykonanie odbyło się w bazylice, w Santa Casa.

Na festiwalu dominowała muzyka religijna, ale jeden dzień poświęcony był muzyce regionów, z którego pochodziły poszczególne chóry. Cantate Deo wykonał wiązankę śląskich piosenek, m.in. „Szła dzieweczka do laseczka”. Czułowski chór został nagrodzony brawami także za śląskie stroje, w których wystąpiły panie. Wypożyczyła je pani Bogacka z Czułowa.

Michał Brożek podkreśla, że choć we Włoszech spotkali się chórzyści różnych narodowości i kultur, to muzyka jednoczyła wszystkich. Dodatkowym walorem była luźna i twórcza atmosfera, ponieważ na festiwalu nie było stresu, jaki niesie rywalizacja konkursowa.
Michał Brożek był w Loreto już trzeci raz. – Najpierw jako student śpiewałem tam z Chórem Kameralnym Akademii Muzycznej w Katowicach, a później już jako dyrygent chóru Uniwersytetu Ekonomicznego.

Pobyt we Włoszech spina jubileusz 10-lecia chóru. Rozpoczął go wyjazd na Ukrainę. Cantate Deo (z łac. Śpiewajmy Panu) został założony przez Michała Brożka, czułowianina od urodzenia, absolwenta Akademii Muzycznej w Katowicach, nauczyciela muzyki i dyrygenta. To chór wielopokoleniowy, mieszany. Liczy ok. 40 członków. Najmłodsza osoba ma 17 lat, a najstarsza ponad 80.

Początkowo w chórze występowali jedynie mieszkańcy Czułowa. Obecnie śpiewacy rekrutują się także z Tychów, Mysłowic, Lędzin i Bojszów. Tworzą swoistą muzyczną rodzinę. – Wkrótce będziemy śpiewać na ślubie pary naszych chórzystów. Doczekaliśmy się też potomka, którego rodzicami są nasi członkowie. Moja żona również śpiewa w Cantate Deo – mówi Michał Brożek.

W najbliższym czasie chóru będzie można posłuchać 15 i 17 sierpnia w Paprocanach i Czułowie na uroczystościach związanych ze 100-leciem powstań śląskich.

Próby Cantate Deo odbywają się dwa razy w tygodniu – w poniedziałek i środę o godz. 19.15. Kto chciałby spróbować swoich sił w czułowskim chórze, może zadzwonić pod numer 696 054 385. Można również zajrzeć na profil facebookowy Cantate Deo.

Dodaj komentarz