Śpiew na chwałę Maryi

1
Chór Cantate Deo z Czułowa śpiewa we włoskim Loreto "Szła dzieweczka do laseczka"; fot. Cantate Deo
Reklama

Chór Cantate Deo z Tychów Czułowa wystąpił w prestiżowym 59. Międzynarodowym Przeglądzie Muzyki Sakralnej „Virgo Lauretana” we włoskim Loreto (3-7 lipca). To duży sukces czułowskich chórzystów, ponieważ na festiwal zaproszono jedynie 6 chórów z całego świata. Koncerty odbywały się w Bazylice Loretańskiej, w której – wedle tradycji – znajduje się przeniesiony z Nazaretu fragment domu Maryi.

– Aby zakwalifikować się na festiwal, kandydaci musieli wysłać do Loreto swoje nagrania. Oceniało je profesjonalnie jury. W tym roku zaproszono jedynie sześć zespołów. Poza Cantate Deo, były to chóry z Rosji (dwa), Ukrainy, Rumunii i Tajwanu – mówi Michał Brożek, dyrygent chóru działającego przy parafii Krzyża Świętego w Czułowie.

– Śpiewaliśmy w Bazylice Loretańskiej i znajdującym się w nim Santa Casa (Święty Domek). Muzyka sakralna brzmi tam wyjątkowo, bo to też wyjątkowe miejsce – dodaje Michał Brożek.

Przypomnijmy, że Santa Casa to budynek z kamienia, z marmurowymi płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z życia Maryi. Znajduje się on wewnątrz bazyliki w Loreto. Według tradycji jest to część domu z Nazaretu, w którym Maryja urodziła się i wychowała, doświadczyła zwiastowania i w którym mieszkał w dzieciństwie Jezus Chrystus. Według podań, po wniebowstąpieniu Jezusa dom został przekształcony w kościół. Aby ochronić go przed zniszczeniem przez Turków w 1291 r. kupiecka rodzina de Angeli sfinansowała i zorganizowała przewóz domku (prawdopodobnie przy udziale Templariuszy) do Europy.

– Przez pięć festiwalowych dni sporo się wydarzyło. Poza występami w bazylice, zaśpiewaliśmy też dla seniorów z domu opieki w Loreto Ten koncert przysporzył obu stronom wiele wzruszeń – wspomina dyrygent Cantate Deo. Każdy z chórów musiał też przygotować obowiązkowe utwory, które dyrektor artystyczny festiwalu zaaranżował na wszystkie sześć chórów, w sumie kilkaset głosów. Śpiewaliśmy je podczas mszy św. na zakończenie przeglądu.

Reklama

Michał Brożek specjalnie na festiwal w Loreto skomponował swoją wersję pieśni Magnificat (Wielbi dusza moja Pana). Jest to radosna pieśń dziękczynna, oparta o słowa, które według Ewangelii św. Łukasza wypowiedziała (lub zaśpiewała) Maryja podczas spotkania ze świętą Elżbietą, krótko po zwiastowaniu. Prawykonanie odbyło się w bazylice, w Santa Casa.

Na festiwalu dominowała muzyka religijna, ale jeden dzień poświęcony był muzyce regionów, z którego pochodziły poszczególne chóry. Cantate Deo wykonał wiązankę śląskich piosenek, m.in. „Szła dzieweczka do laseczka”. Czułowski chór został nagrodzony brawami także za śląskie stroje, w których wystąpiły panie. Wypożyczyła je pani Bogacka z Czułowa.

Michał Brożek podkreśla, że choć we Włoszech spotkali się chórzyści różnych narodowości i kultur, to muzyka jednoczyła wszystkich. Dodatkowym walorem była luźna i twórcza atmosfera, ponieważ na festiwalu nie było stresu, jaki niesie rywalizacja konkursowa.
Michał Brożek był w Loreto już trzeci raz. – Najpierw jako student śpiewałem tam z Chórem Kameralnym Akademii Muzycznej w Katowicach, a później już jako dyrygent chóru Uniwersytetu Ekonomicznego.

Pobyt we Włoszech spina jubileusz 10-lecia chóru. Rozpoczął go wyjazd na Ukrainę. Cantate Deo (z łac. Śpiewajmy Panu) został założony przez Michała Brożka, czułowianina od urodzenia, absolwenta Akademii Muzycznej w Katowicach, nauczyciela muzyki i dyrygenta. To chór wielopokoleniowy, mieszany. Liczy ok. 40 członków. Najmłodsza osoba ma 17 lat, a najstarsza ponad 80.

Początkowo w chórze występowali jedynie mieszkańcy Czułowa. Obecnie śpiewacy rekrutują się także z Tychów, Mysłowic, Lędzin i Bojszów. Tworzą swoistą muzyczną rodzinę. – Wkrótce będziemy śpiewać na ślubie pary naszych chórzystów. Doczekaliśmy się też potomka, którego rodzicami są nasi członkowie. Moja żona również śpiewa w Cantate Deo – mówi Michał Brożek.

W najbliższym czasie chóru będzie można posłuchać 15 i 17 sierpnia w Paprocanach i Czułowie na uroczystościach związanych ze 100-leciem powstań śląskich.

Próby Cantate Deo odbywają się dwa razy w tygodniu – w poniedziałek i środę o godz. 19.15. Kto chciałby spróbować swoich sił w czułowskim chórze, może zadzwonić pod numer 696 054 385. Można również zajrzeć na profil facebookowy Cantate Deo.

Reklama

1 KOMENTARZ

  1. Gratulacje dla chóru, ale tak spier… aranżacji „Szła dzieweczka…” to jeszcze nie słyszałem. Każda zwrotka na inna melodię. Nie znający języka polskiego pewnie myśleli, że to jakiś zlepek różnych piosenek, tzw.medley

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj