Światowe Dni Młodzieży w Tychach

0
Chorągiew ŚDM w kościele św. Jana Chrzciciela w Tychach fot. ZB

Światowe Dni Młodzieży w Tychach. W tym tygodniu rozpoczynają się 31 Światowe Dni Młodzieży. Stolicą tego wydarzenia jest Kraków, ale i do Tychów przyjadą młodzi pielgrzymi – miasto gościć będzie ok. 700 katolików m.in. z Włoch, Niemiec, Norwegii, Pakistanu, Meksyku, Chin. Pomagać im będzie grupa prawie 160 wolontariuszy. Młodzi przybysze wyjadą 25 lipca, by udać się do Krakowa na centralne uroczystości.

– Przygotowaliśmy dla pielgrzymów szeroki program kulturalny i rozrywkowy, aby poznali nasze miasto, naszą kulturę, a w szczególności naszych mieszkańców – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów. – Serdecznie zapraszam ich do udziału w wydarzeniach przygotowanych specjalnie na tę okazję i korzystania z licznych atrakcji, które oferuje nasze miasto. Tychy to dobre miejsce, także dla pielgrzymów. Niech więc czas w nim spędzony przyniesie wiele radości i zachęci do kolejnych odwiedzin w przyszłości.

O jakich atrakcjach mówi prezydent Tychów? W ogrodzie Miejskiego Centrum Kultury zaplanowano kino plenerowe, na placu Baczyńskiego odbędą się koncerty. Dla pielgrzymów zorganizowano wyjazdy m.in. do Bierunia (kościół św. Walentego), Łazisk Górnych (Muzeum Energetyki), Pszczyny (Zagroda Żubrów, Skansen i Muzeum Zamkowe).

Kulminacyjnym punktem pobytu pielgrzymów w Tychach będą uroczystości na Stadionie Miejskim przy ul. Edukacji 7, które zaplanowano na niedzielę 24 lipca. Rozpoczną się o godz. 15.00 modlitwą – Koronką do Miłosierdzia Bożego. Później będą m.in. koncerty (tego dnia wystąpi Mietek Szcześniak oraz tyski chór God’s Property).

Jak informuje nas Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, bilety uprawniające mieszkańców do udziału w koncercie na stadionie są darmowe – wystarczy do piątku (22 lipca) do godziny 15.30 zgłosić się z dowodem osobistym do Miejskiego Centrum Kultury w Tychach (ul. Bohaterów Warszawy 26) lub w niedzielę (24 lipca), pomiędzy godziną 14.00 a 16.00, do jednej z dwóch kas przy Stadionie Miejskim od ulicy Edukacji. Stadion będzie otwarty od godz. 13.30. Od soboty, 23 lipca, od godz. 18.00 ze względów bezpieczeństwa parkingi przy stadionie będą zamknięte. Z tych samych względów w dniu imprezy (24 lipca) nie będzie można tam parkować.

UWAGA. Na stadion nie będzie można wnieść żadnych napojów (nawet w plastikowych butelkach), jedzenia i alkoholu. Rodzice powinni pamiętać, że nie będą mogli wnieść np. soczków dla dzieci. Wszystko to będzie można kupić na miejscu.

– Imprezy w Teatrze Małym (występy mima Ireneusza Krosnego) i w Mediatece (spotkania z himalaistą Jackiem Jawieniem) są imprezami dostępnymi tylko i wyłącznie na podstawie paszportu pielgrzyma – informuje Piotr Solik, pełnomocnik prezydenta miasta Tychy ds. organizacji ŚDM. – Natomiast pozostałe imprezy są otwarte dla wszystkich mieszkańców Tychów.

Pielgrzymi będą mogli także za darmo korzystać z basenu miejskiego, urządzeń rekreacyjnych na terenie OW Paprocany, komunikacji miejskiej.

Dla wszystkich goszczących w Tychach pielgrzymów przygotowano informator o mieście w języku angielskim i włoskim z krótką historią i opisem najciekawszych miejsc.

Każdy, kto zdecyduję się przyjechać na uroczystości Tygodnia Misyjnego w Tychach samochodem, powinien włożyć za przednią szybę białą kartkę formatu A4 z napisem „ŚDM”. Wtedy policja i straż miejska będą kierowały takie auto na wolne parkingi wokół stadionu.

Program (źródło: UM Tychy):

21 LIPCA (czwartek)

9.00 – 13.00 – Przedstawienie grup, Eucharystia w parafii św. Krzysztofa,

9.30 – 13.00 – Przedstawienie grup, Eucharystia w parafii św. Marii Magdaleny,

14.00 – Spotkanie z himalaistą Jackiem Jawieniem w Mediatece (al. Piłsudskiego 16),

18.00 – Teatr Mały ul. Hlonda 1 – spektakl Ireneusza Krosnego (aktora mieszkającego w Tychach, specjalizującego się w pantomimie komicznej),

19.00 – Koncert wykonawców folklorystycznych na pl. Baczyńskiego m.in. zespół „Turnioki”, „Kapela ze Wsi Warszawa”,

21.15 – Kino plenerowe w ogrodzie Miejskiego Centrum Kultury (ul. Bohaterów Warszawy 26) – „Barwy ochronne” – Film Krzysztofa Zanussiego.

22 LIPCA (piątek)

16.00 – Spotkanie z himalaistą Jackiem Jawieniem w Mediatece (al. Piłsudskiego 16),

18.00 – Teatr Mały ul. Hlonda 1 – spektakl Ireneusza Krosnego

19.00 – Koncert na pl. Baczyńskiego w wykonaniu Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej – Małgorzata Maliszczak – „Missa Nova – Msza jazzowa” oraz „Muzyka Świata”,

21.15 – Kino plenerowe w ogrodzie Miejskiego Centrum Kultury (ul. Bohaterów Warszawy 26) – „Chce się żyć”,

21.30 – Spektakl plenerowy w Parku Miejskim Tyskiego Teatru Hom – inspirowany poezją Zbigniewa Herberta oraz fragmentami Księgi Rodzaju.

23 LIPCA (sobota)

17.00 – Msza święta (kościół pw. bł. Karoliny Kózkówny)

18.00 – Spektakl teatralny „Chrzest Polski czyli jak to być mogło” na podstawie i z wykorzystaniem fragmentów tekstów Galla Anonima, Jana Długosza i biskupa Thietmara w wykonaniu aktorów Teatru Ludzi Upartych z Włocławka (kościół pw. bł. Karoliny Kózkówny).

24 LIPCA (niedziela)

Uroczystości na Stadionie Miejskim w Tychach przy ul. Edukacji 7:

15.00 – Rozpoczęcie spotkania modlitwą – Koronka do Miłosierdzia Bożego,

15.15 – Przedstawienie państw i miast goszczących w rejonie,

15.20 – Odśpiewanie hymnu ŚDM 2016,

15.25 – Powitanie gości przez koordynatora rejonu,

15.30 – Przemówienie Darii Szczepańskiej, zastępcy prezydenta Tychów

15.40– Konferencja ks. Michała Olszewskiego SCJ,

16.30 – Świadectwa (m.in. Arkadio),

17.15 – Pierwsza część koncertu. God’s Property,

18.00 – Druga część koncertu. Mietek Szcześniak,

19.00 – Zakończenie krótką modlitwą.

W tygodniku Nowe Echo nr 24 publikujemy specjalną wkładkę poświęconą Światowym Dniom Młodzieży. Zamieszczamy w niej m.in. obszerniejszy, bo zawierający więcej wydarzeń, program kulminacyjnego dnia – 24 lipca w Tychach. Informujemy też z jakich krajów przyjadą młodzi pielgrzymi do Tychów, Bierunia, Bojszów, Chełmu Śląskiego, Imielina. Lędzin, Orzesza, Wyr, Łazisk Górnych, Mikołowa, Kobióra, Goczałkowic-Zdroju, Miedźnej, Pszczyny i jakie parafie będą ich gościć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here