W Święto Niepodległości wezwanie do zgody

0
Reklama

W Święto Niepodległości wezwanie do zgody. Oficjalne obchody dzisiejszego Święta Niepodległości w Tychach rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w intencji Ojczyzny w kościele św. Marii Magdaleny. Uroczystości przeniosły się następnie przed pomnik Powstańca Śląskiego a później pod pomnik Poległych Powstańców Śląskich w Czułowie.

W kościele modlono się m.in. o wzrost ducha narodowego i zgodę. Odprawiający mszę świętą ksiądz Jerzy Lasok, proboszcz parafii św. Marii Magdaleny, mówił o cudzie odzyskania niepodległości przez Polskę. Było to możliwe, bo całe pokolenia Polaków żyły tą nadzieją.

– Dzisiaj świat głosi cywilizację śmierci – mówił ks. Lasok. – Umierają wartości ważne dla małżeństwa, rodziny. Musimy być mocni życiem, gromadzić się w imię wartości, które budują Ojczyznę, wolność, życie.

Kapłan, mówiąc o wyczuwalnym niepokoju, wzywał wszystkich do przebaczania, miłości, zgody.

Reklama

– Jak to jest, że ludzie, którzy chcą dobra Ojczyzny, nie mogą się pogodzić? – pytał ks. Lasok. – Zgoda buduje, niezgoda rujnuje. Sztuką jest czynić zgodę, umieć być pokornym, patrzeć w przyszłość. Warto poznawać historię. Historia uczy nas życia. Powołaniem człowieka jest zostawienie pięknego śladu tam, gdzie przebywa.

Po zakończeniu mszy świętej uczestnicy uroczystości przeszli na pl. Wolności pod pomnik Powstańca Śląskiego. Odśpiewano hymn. Okolicznościowe przemówienie wygłosiła wiceprezydent Tychów Daria Szczepańska (prezydent Andrzej Dziuba był nieobecny). Zachęcała do cieszenia się odzyskaną wolnością, przestrzegając, że trzeba walczyć o nią każdego dnia i pielęgnować.

Zebrani przed pomnikiem przedstawiciele m.in. władz miasta, parlamentu, partii, stowarzyszeń, organizacji pozarządowych, szkół, służb mundurowych złożyli kwiaty pod pomnikiem.

Oficjalne obchody Święta Niepodległości przeniosły się następnie do Czułowa przed pomnik Poległych Powstańców Śląskich (przy ul. Katowickiej). Tutaj również składano kwiaty. Jednym z ważnych elementów czułowskich uroczystości było wręczenie Józefowi Twardzikowi przyznanej wcześniej Złotej Odznaki za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Uhonorowano go w ten sposób za zaangażowanie w odbudowę czułowskiego pomnika wzniesionego w okresie II Rzeczpospolitej ale zburzonego przez Niemców po napaści na Polske w 1939 r. Odznakę wręczał przedstawiciel Sejmiku – Michał Gramatyka.

Uczestnikom tegorocznych uroczystości wręczane były biało-czerwone chorągiewki wykonane przez uczniów szkół podstawowych nr 1, 17, 35 oraz gimnazjów nr 1 i 11. W ceremoniach przed pomnikami uczestniczyły chóry Presto Cantabile i Cantate Deo, harcerze ZHP i ZHR, uczniowie ZDZ Katowice LO Mundurowe w Tychach. O oprawę muzyczną zadbała orkiestra dęta z Bytomia.

Fot. ZB i Anna Przybyła

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj