Syreny ku czci Powstania Warszawskiego

0
Fot. J. Jędrysik
Reklama

Jak informuje Urząd Miasta, dziś (1 sierpnia) o godz. 17.00 w Tychach zawyją syreny alarmowe. Test ich sprawności będzie jednocześnie okazją do uczczenia 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Syreny zawyją o godz. 17.00, ponieważ to o tej właśnie porze (godzina „W”), rozpoczął się powstańczy zryw w stolicy.

Jak informuje tyski ratusz, trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych do ostrzegania ludności, będący jednocześnie okazją do upamiętnienia 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, polegał będzie na uruchomieniu sygnału alarmowego ciągłego przez trzy minuty. Nadzór nad udziałem miasta w treningu prowadzi Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM Tychy.

***

Powstanie Warszawskie trwało od 1 sierpnia do 3 października 1944 r. Było zbrojnym wystąpieniem przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”.  Swoim maksymalnym zasięgiem objęła część lewobrzeżnych dzielnic miasta, niewielki obszar prawobrzeżnej Warszawy, a także Puszczę Kampinoską, Legionowo i okolice Marek.

Reklama

Powstanie Warszawskie było wymierzone militarnie przeciw Niemcom, a politycznie przeciw ZSRR oraz podporządkowanym mu polskim komunistom. Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej, licząc, że uda się w ten sposób wzmocnić międzynarodową pozycję rządu RP na uchodźstwie oraz powstrzymać realizowany przez Stalina proces wasalizacji i sowietyzacji Polski. Po wybuchu powstania Armia Czerwona wstrzymała ofensywę na kierunku warszawskim, a radziecki dyktator konsekwentnie odmawiał udzielenia powstaniu poważniejszej pomocy. Wsparcie udzielone powstańcom przez USA i Wielką Brytanię miało natomiast ograniczony charakter i nie wpłynęło w sposób istotny na sytuację w Warszawie. W rezultacie słabo uzbrojone oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją 3 października 1944 roku.

W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy.

(J), źródło: UM Tychy, Wikipedia

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj