Szkolni dziennikarze nagrodzeni

0
Warsztaty dziennikarskie podczas gali Bystrz@ka w III LO w Tychach; fot. Dominik Gajda
Reklama

Szkolni dziennikarze nagrodzeni. W czwartek 22 marca rozstrzygnięto Wojewódzki Konkurs Dziennikarski „Bystrz@k 2018”, organizowany przez III Liceum Ogólnokształcące im. S. Wyspiańskiego w Tychach. Jednym z patronów medialnych konkursu jest „Nowe Info”.

Celem konkursu jest zachęta do tworzenia i promowania form nowoczesnego dziennikarstwa oraz poszerzenie oferty edukacyjnej z zakresu edukacji medialnej w regionie.

Na tegoroczną edycję konkursu napłynęło 15 zgłoszeń w dwóch grupach wiekowych: szkoły podstawowe i szkoły ponadgimnazjalne w następujących kategoriach: gazeta szkolna, artykuł prasowy, materiał telewizyjny, fotoreportaż.

Oceną prac konkursowych dokonało jury w składzie: Alicja Waliszewska, redaktor telewizji Polsat News Katowice, Jarosław Jędrysik, redaktor gazety i portalu „Nowe Info” oraz Dominik Gajda, fotoreporter Polskiej Agencji Prasowej, członek Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Reklama

Jury postanowiło nagrodzić i wyróżnić prace następujących uczestników:

• Kategoria: gazeta szkolna
1. Szkoły podstawowe:
Miejsce I: gazeta „Kleks” – Zespól Szkól Specjalnych nr 8 w Tychach
Wyróżnienie: Gazeta „Matmomania” – Szkoła Podstawowa nr 17 w Tychach
Miejsca drugiego i trzeciego – nie przyznano
2. Szkoły ponadgimnazjalne:
Wyróżnienie: gazeta szkolna – „Troll” z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gliwicach
Miejsca: pierwszego, drugiego i trzeciego – nie przyznano
• Kategoria: artykuł prasowy
1. Szkoły Podstawowe:
Wyróżnienia: Bartosz Miszczak za artykuł „W Pszczynie potęga tenisa” – Szkoła Podstawowa nr 18 w Tychach; Julia Zientek za artykuł „Zdrowie na talerzu” – Szkoła Podstawowa nr 18 w Tychach; Michalina Pamuła za artykuł Czy każdy człowiek może być właścicielem psa? – Szkoła Podstawowa nr 18 w Tychach.
Miejsca: pierwszego, drugiego i trzeciego – nie przyznano.
2. Szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce: Klaudia Otręba z III Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Tychach za artykuł: „Tajemnice Pani Docent”.
Wyróżnienie: Natalia Machalica z II Liceum Ogólnokształcącego w Tychach za artykuł „Kobiety kontrolujące świat”.
Miejsca drugiego i trzeciego – nie przyznano.
• Kategoria: materiał telewizyjny
1. Szkoły podstawowe:
Wyróżnienie: Nikola Dobosz, Joanna Gierlotka, Karolina Stępień, Paulina Biesiada, Karolina Kozłowska z Szkoły Podstawowej nr 14 z Oddziałam Dwujęzycznymi w Tychach za program telewizyjny – ballada „Lilije”.
Miejsc nagrodzonych (I–III ) nie przyznano.
2. Szkoły ponadgimnazjalne:
Miejsc nagrodzonych (I–III) oraz wyróżnień nie przyznano
• Kategoria: fotoreportaż
1. Szkoły ponadgimnazjalne:
Wyróżnienie: Julia Wawrzynowicz z III Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Tychach za fotoreportaż: Zimowy spacer po Paprocanach.

Jarosław Jędrysik, redaktor naczelny „Nowego Info” pochwalił uczestników konkursu za dobry poziom graficzny ich gazetek. Zachęcił też, aby w pracy dziennikarskiej częściej opisywali szkolną rzeczywistość, mierząc się z dziennikarstwem informacyjnym (bowiem wiele nadesłanych materiałów było nosiło znamiona felietonów).

Po wręczeniu nagród przez Anitę Iskierkę, dyrektor III LO w Tychach oraz Edytę Kaszycę, organizatorkę konkursu, nauczyciela edukacji medialnej, przeprowadzono warsztaty dziennikarskie. Młodzi żurnaliści mieli za zadanie zaprojektować pierwszą stronę gazety.

(JJ), zdjęcia: Dominik GAJDA

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here