Szosowe wyścigi w Tychach i Pszczynie

0
fot. P. Staniek

W sobotę 22 lipca w Tychach odbędzie się XV Wyścig Kolarski Tyskie Kryterium Fiata, a w niedzielę 23 lipca w Pszczynie ruszy X Memoriał Kazimierza Gazdy.

Tyskie Kryterium Fiata w różnych kategoriach młodzieżowych odbywać się będzie w godz. 9.45.14.00 na jezdniach ulicy Sikorskiego (meta w rejonie Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany). To kryterium uliczne w randze mistrzostw Polski. Jednym z organizatorów zawodów jest znany były kolarz Zygmunt Hanusik.

W Pszczynie na okrążeniu o długości 1400 metrów przebiegającego ulicami Rynek, Bolesława Chrobrego, Kopernika, Bielska, Wojska Polskiego (gdzie meta i start znajdują się na rynku) gromadzą się setki kibiców, dopingujących najlepszych polskich kolarzy, kolarzy zagranicznych oraz uczestniczących w zabawie rowerowej dzieci i młodzieży wraz z rodzinami, którzy to startować będą w wyścigach dla niezrzeszonych w klubach kolarskich. Kolarze w zależności od kategorii wiekowej od kilku do kilkudziesięciu razy będą pokonywali okrążenia przez rynek, zdobywając punkty do łącznej klasyfikacji, a zwycięzcą zostanie zawodnik, który zdobędzie największą ilość punktów na finiszach. Pszczyński wyścig to także eliminacje mistrzostw Polski. Start pierwszej kategorii o godz. 10.00. Seniorzy ruszą na trasę ok. godz. 16.00 Przewidywany czas zakończenia zawodów godz.19.00.

Patron wyścigu Kazimierz Gazda urodził się w 1935 r. w Pszczynie. Od 1956 r. do końca kariery w 1967 r. reprezentował klub Start Bielsko-Biała. W 1958 r. był piąty w Wyścigu Dookoła Warmii i Mazur. W 1960 r. zajął 5 miejsce w Wyścigu Dookoła Polski, w którym w ciągu swojej kariery startował 13 razy. Największy krajowy sukces odniósł w 1961 r., gdy został górskim wicemistrzem Polski. Jako reprezentant kraju najlepiej wypadł w wyścigu Dookoła Rumuni, gdzie po wygraniu dwóch etapów skończył na trzecim miejscu. Ostatnim sukcesem był srebrny medal w drużynowych mistrzostwach Polski w 1965 r. Zmarł 28 grudnia 1985 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here