Szyją maseczki dla szpitali

0
fot. UG Miedźna/fb

Mieszkańcy powiatu pszczyńskiego szyją maseczki dla szpitali. 23 marca kilkaset sztuk otrzymał Szpital Powiatowy w Pszczynie.

W mediach społecznościowych zawiązała się grupa Pomoc dla Szpitali, która szyje kolorowe maseczki wielokrotnego użytku dla szpitali. Jak podaje starostwo pszczyńskie, grupę tę tworzą głównie mieszkańcy powiatu pszczyńskiego i okolic.

– Nie chcemy siedzieć bezczynnie w domu, dlatego postanowiliśmy właśnie w taki sposób wesprzeć służby medyczne. Maseczki szyjemy z bawełny, można je prać i dzięki temu są wielokrotnego użytku. Nie spotykamy się, każdy działa w swoim domu i poświęca tyle czasu, ile może. Do pracy przydadzą się każde ręce. Osoby, które nie potrafią szyć, zajmują się wykrawaniem lub organizacją i transportem materiałów – mówi Anna Skrobol, która w poniedziałek, 23 marca, przekazała kilkaset maseczek władzom powiatu pszczyńskiego. Trafiły one do Szpitala Powiatowego w Pszczynie. Kilkaset sztuk grupa przekazała także Szpitalowi Pediatrycznemu w Bielsku-Białej, a kolejne maseczki są w przygotowaniu dla ratowników z Pszczyny i okolic.

Z inicjatywy wójta gminy Miedźna Jana Słoninki rozpoczęło się też szycie maseczek dla Szpitala Powiatowego w Pszczynie przez mieszkanki gminy Miedźna. Szpital zakupił 200 m materiału, gmina Miedźna przekazała na ten cel pozostałe komponenty oraz zadeklarowała zakup kolejnej partii materiału. Dziś, 26 marca, na fanpage’u gminy pojawiła się informacja, że dotarła wyczekiwana partia materiałów. „Urząd ze środków zarządzania kryzysowego zakupił materiał, gumki, a chętne Panie o wielkich sercach szyją nieustannie maski” – poinformowano.

Materiał, z którego powstaną maseczki, dostarczono już do gminy Miedźna; fot. UG Miedźna

Grupa szyjących maseczki działa m.in. w Woli. – Zachęcam każdego, kto chce pomóc zarówno w szyciu, jak i w wykrawaniu lub prasowaniu maseczek – mówi Grażyna Plopa, mieszkanka Woli.

W podobne inicjatywy zaangażowali się także członkowie rodzin pracowników pszczyńskiego szpitala.

fot. powiat pszczyński

Dr n med. Marcin Leśniewski, dyrektor pszczyńskiego szpitala, podkreśla, że maseczki mogą być potrzebne w każdej ilości. Posłużą jako zabezpieczenie ochronne dla pracowników placówki, a także pacjentów. Większość szpitali zabezpiecza się właśnie w taki sposób.

(r), źródło: Powiat Pszczyński, UM Miedźna/fb

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here