Tanie działki budowlane do wygrania

2
Jedna z działek budowlanych w Tychach; fot. JJ

Tanie działki budowlane do wygrania. W Urzędzie Miasta Tychy rozpoczęło się już przyjmowanie zgłoszeń do przetargów, w których wylicytować można prawo wieczystego użytkowania działek budowlanych. W ten sposób względnie tanio można uzyskać grunt do wybudowania domu jednorodzinnego.

Za sam grunt, na którym ktoś chce wybudować dom w Tychach trzeba dzisiaj zapłacić co najmniej 200 tys. zł. Dzięki programowi uchwalonemu w maju br. przez Radę Miasta Tychy, działki nie trzeba już kupować, można ją na korzystnych warunkach wieczyście użytkować, a tym samym zaoszczędzić na pozyskaniu gruntu nawet kilkadziesiąt procent. Majowa uchwała określa właśnie owe korzystne zasady nabycia od gminy prawa użytkowania wieczystego gruntu przeznaczonego pod budowę domu jednorodzinnego. Prawo takie można uzyskać zwyciężając w przetargu. Ewa Grudniok, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Tychy, poinformowała nas, że majowa uchwała właśnie się uprawomocniła.

– Rozpoczynamy przyjmowanie zgłoszeń – obwieszcza Igor Śmietański, wiceprezydent Tychów do spraw gospodarki przestrzennej. – Udział w postępowaniu przetargowym jest otwarty, więc każdy może się zgłosić. Jest tylko jedno ograniczenie: w drodze przetargu można nabyć tylko jedną działkę, choć oczywiście można zgłosić chęć uczestnictwa w przetargu dla dowolnej liczby działek.

Oferty, jak słyszymy, można składać w Wydziale Nieruchomości Urzędu Miasta Tychy przez najbliższe dwa miesiące, czyli do 20 września 2016 r. Aby wziąć udział w licytacji trzeba wpłacić wadium w wysokości 10 proc. wartości ceny wywoławczej. Wadium nie będzie zwracane tylko w przypadku, gdy ktoś weźmie udział w przetargu, wygra go, a potem wycofa się z zakupu.

– To będzie forma sprzedaży nieruchomości na raty, prawo użytkowania wieczystego nastąpi w drodze przetargu – mówi wiceprezydent Śmietański. – Cena metra kwadratowego działki, wynikająca z operatu szacunkowego, będzie ceną wywoławczą. Osoba, która wygra przetarg uiści opłatę w wysokości 15 proc. wartości nieruchomości i będzie już posiadała tytuł prawny, by np. wystąpić do banku o kredyt hipoteczny na budowę domu.

Przez kolejnych pięć lat, jak słyszymy, nabywca prawa użytkowania wieczystego będzie zobowiązany wpłacać 1 proc. wartości nieruchomości rocznie. Po tym czasie, na pozostałą kwotę uzyska 75-procentową bonifikatę, pod warunkiem, że w ciągu tych pięciu lat wybuduje dom, odda go do użytku i zamelduje się w nim.

– Ten warunek ma zagwarantować, że nieruchomość rzeczywiście zostanie przeznaczona przez nabywcę pod budowę domu, a nie stanie się „kapitałem rezerwowym” dewelopera – dodaje prezydent Śmietański.

Pierwsze licytacje zaplanowano na 3 i 4 października br. Pod młotek pójdą 24 działki przy ulicach: Mała Aleja Róż, Browarowa, Zimorodków.

Więcej szczegółów zamieścimy w najbliższym tygodniku „Nowe Echo” nr 25 – który będzie do nabycia już we wtorek 26 lipca.

 

2 KOMENTARZE

  1. Rychło wczas.6 lat temu wybulilem za działkę tyle że postawilbym dom w surowym stanie.Od tamtej pory idę z budową małymi kroczkami i do tej pory nie dociagnolem do dachu… 🙁 pytam dlaczego tak późno?

  2. A ja pytam kiedy planowane kolejne przetargi a tak na marginesie ciekawe kto wygrał przetargi na działki przy ulicy Mała Aleja Róż?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here