Tour de Pologne z Etapem Powstań Śląskich

0
fot. UMWŚ

Organizatorzy Tour de Pologne podpisali 5 lipca z marszałkiem umowę na organizację trzech etapów tego wyścigu kolarskiego w województwie śląskim. Jeden z nich nazwano Etapem Powstań Śląskich, a na Stadionie Śląskim do zdobycia będzie lotna premia dedykowana pamięci powstańców.

Tour de Pologne znajduje się w elicie najbardziej prestiżowych wyścigów kolarskich na świecie. Tegoroczna edycja rozpocznie się 3 sierpnia w Krakowie a zakończy 9 sierpnia. Wśród zawodników zobaczymy m.in. Rafała Majkę i Michała Kwiatkowskiego.

Trzy etapy tegorocznego Tour de Pologne odbędą się w województwie śląskim. Jak poinformował nas Marcin Gaweł z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, 5 lipca marszałek Jakub Chełstowski i wicemarszałek Wojciech Kałuża oraz Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne, parafowali umowę w tej sprawie.

– To znakomita informacja nie tylko dla fanów kolarstwa, ale dla wszystkich mieszkańców regionu – mówił marszałek Chełstowski. – Tour de Pologne to jedna z najlepszych imprez sportowych w Polsce, uznana marka i znakomita okazja do promocji województwa śląskiego. Ten rok jest dla nas wyjątkowy, świętujemy stulecie wybuchu powstań śląskich. Chcemy dotrzeć z tą informacją do naszych rodaków i utrwalić pamięć o tych wydarzeniach w powszechnej świadomości. Dlatego jeden z etapów wyścigu będzie nosił nazwę Powstań Śląskich.

Na terenie województwa śląskiego kolarze ścigać się będą na trasach: Tarnowskie Góry – Katowice, Stadion Śląski – Zabrze i Jaworzno – Kocierz. Właśnie ten ostatni etap nosi nazwę Etapu Powstań Śląskich.

Honorowy start jednego z etapów odbędzie się, jak słyszymy, na Stadionie Śląskim. To nawiązanie do najlepszych lat polskiego kolarstwa, gdy zawodnicy podczas Wyścigu Pokoju startowali i finiszowali na stadionach. Jedynym polskim triumfatorem na Stadionie Śląskim jest Stanisław Gazda z Pszczyny. Inną atrakcją dla kibiców będzie przejazd kolarzy przez Park Śląski. Po przejechaniu linii startu ostrego kolarze wjadą do parku, skąd ponownie skierują się na stadion – tu rozegrana zostanie lotna Premia Powstań Śląskich.

(pp)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here