Trwa seria zatruć tlenkiem węgla

0
fot. ZB

Trwa seria zatruć tlenkiem węgla. Wczoraj (16.01) w mieszkaniu przy ul. Wojska Polskiego w Tychach tlenkiem węgla podtruło się dwoje dorosłych i czwórka dzieci, najmłodsze miało około 12 miesięcy. Dzień wcześniej (15.01) w domu przy ul. Nałkowskiej w Tychach podczas kąpieli przytomność straciła kobieta. Na szczęście obyło się bez ofiar śmiertelnych.

Brygadier Szczepan Komorowski, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tychach, poinformował nas, że wczoraj (16.01) strażacy wezwani zostali do mieszkania przy ul. Wojska Polskiego 23 w Tychach. Podczas kąpieli zasłabła tam 23-letnia kobieta. Skarżyła się na bóle głowy, nudności. To typowe objawy podtruciem tlenkiem węgla (czadem). Strażacy dokonali stosownych pomiarów, które wykazały w mieszkaniu obecność czadu. Przebywał tam również mężczyzna i czwórka dzieci w wieku ok. 12 miesięcy (dziewczynka), 2 lat (chłopczyk), 3 lat (dziewczynka) i 5 lat (dziewczynka). Na wszelki wypadek dzieci pod opieką mężczyzny zawiezione zostały, jak słyszymy, do Szpitala Miejskiego w Tychach. Kobieta trafiła do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Tychach. Strażacy sprawdzili również inne mieszkania w tym bloku. Tlenku węgla tam nie stwierdzono.

Dzień wcześniej (15.01), jak informuje brygadier Komorowski, podczas kąpieli przytomność straciła 55-letnia lokatorka mieszkania przy ul. Nałkowskiej 9. Powodem był tlenek węgla. Kobieta przewieziona została do szpitala.

W obu przypadkach źródłem czadu był gazowy przepływowy podgrzewacz wody (tzw. junkers).

Tlenek węgla (czad) to bezbarwny, bezwonny gaz, dlatego nazywany jest cichym zabójcą. Wykryć mogą go jedynie odpowiednie czujniki, dlatego warto zamontować je w swoim mieszkaniu.

– Apelujemy o zachowanie ostrożności i zwrócenie szczególnej uwagi m.in. na szczelność połączenia piecyków z przewodami kominowymi – mówi bryg. Szczepan Komorowski. – Niskie ciśnienie i silne wiatry powodują, że spaliny z gazowych podgrzewaczy wody zamiast przewodami kominowymi uchodzić do atmosfery mogą być w nie wtłaczane. Bardzo ważne jest wietrzenie pomieszczeń.

(vis)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here