Tyski Kongres Kobiet o historii, kulturze, ekologii

0
fot. pixabay
Reklama

Jutro (4 października) w hotelu „Tychy” przy ul. Jana Pawła II 10 odbędzie się I Tyski Kongres Kobiet. Tematem przewodnim ma być historia, kultura, ekologia. Wstęp wolny.

I Tyski Kongres Kobiet to, jak słyszymy, inicjatywa społeczna, oparta na wolontariacie. Impreza ta de facto rozpocznie się 4 października o godz. 15.00 warsztatami ekologicznymi pn. „Magiczne rośliny – oddychaj świeżym powietrzem” (prowadzenie: Karolina Chemicz-Pałys, Katarzyna Gąska).

Od godz. 16.00 w okolicy hotelu będzie można obejrzeć happening historyczny („Księżna Daisy von Pless odwiedza Tychy”) – w tytułowej roli wystąpi posłanka na Sejm Monika Rosa. Widowisko zakończy się o godz. 17.00 i dopiero wtedy (godz. 17.00) nastąpi uroczysta inauguracja I TKK.

Program imprezy obejmuje: wykład o wędrówkach śladami kobiet po Śląsku i Zagłębiu (Alina Bednarz, dr Halina Sobańska, dr Katarzyna Tobór-Osadnik – godz. 17.30), porady co zrobić, żeby w gremiach władzy było więcej kobiet (dr Halina Sobańska – godz. 17.50), savoir-vivre naszych czasów (dr Renata Jankowska, Magda Dzieciuchowicz – godz. 18.00), prelekcję o tym w jaki sposób kobiety w XVIII wieku za pomocą ubioru, fryzur i dodatków chciały wyrażać swoje poglądy i wpływać na wydarzenia społeczne i polityczne (Gabriela Juranek – godz. 18.15) oraz jak zmieniał się kobiecy strój przez ostatnie 100 lat (Sylwia Gierez-Dobiczek – godz. 19.00), prezentację multimedialną reprezentantek tyskiej kultury w dziedzinach: literatury, sztuki, teatru, muzyki (Agata Cichy – godz. 19.20), opowieść artystki o śląskich artystkach (Beata Wąsowska – godz. 19.40), wykład o tym, że drzewa są naturalnym filtrem antysmogowym (Karolina Chemicz-Pałys – godz. 19.50), informacje o stowarzyszeniu Tyskie Szpilki w Biznesie (Sylwia Gierez-Dobiczek, Barbara Sośnicka – godz. 20.00), przybliżenie problemów kobiet z niepełnosprawnościami umysłowymi oraz ich opiekunów (Aleksandra Chromik – godz. 20.20), krótki wykład o współczesnej psychoterapii (Justyna Rutkowska – godz. 20.30), prelekcję o sile kobiet w aspekcie strategii życiowych, podejmowaniu działań i radzenia sobie z obawami (Aleksandra Suchowiejko – godz. 20.40).

W przerwie (18.30 –19.00) będzie można posłuchać m.in. o: metodzie japońskiego masażu twarzy (Małgorzata Szymczyk), pasiece i pszczołach (Grzegorz Wańczyk), zobaczyć pokaz komponowania ogrodów w butelce (Eliza Cyrnal), zapoznać się z krótką formą literacką opisującą właściwości dobroczynne roślin (autor: Jan Paliczka).

Reklama

Oficjalne zakończenie kongresu ma nastąpić o godz. 20.50, ale potem (od godz. 21.00 do 21.30) będzie można jeszcze wysłuchać minirecitalu Klaudii Walencik.

(pp)

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj