Tyskie Dni Suzuki

0
Fot. Szkoła Suzuki
Reklama

W dniach 19-22 stycznia w Gimnazjum nr 3 odbywały się XVIII Tyskie Dni Suzuki – międzynarodowe muzyczne warsztaty dla dzieci, które od lat organizuje Szkoła Suzuki z Tychów. W zajęciach wzięło udział blisko 100 najmłodszych adeptów muzyki. Motywem przewodnim warsztatów oraz koncertu finałowego był karnawał. Było kolorowo i radośnie.

Tyska Szkoła Suzuki uczy gry na instrumentach według metody Japończyka Shinichi Suzuki. To jeden z najwybitniejszych pedagogów muzycznych XX wieku. Jest twórcą programowo-metodycznej koncepcji nauczania gry na skrzypcach małych dzieci (począwszy od 2-3 roku życia) – „Metody Języka Ojczystego”. Początkowa nauka, prowadzona indywidualnie i grupowo, odbywa się bez użycia nut i naśladuje rozwój umiejętności językowych, m.in. słuchanie, naśladowanie, zachęta, powtarzanie. Metoda Suzuki, stworzona w Japonii przez skrzypka dla skrzypków, stopniowo rozprzestrzeniła się na inne instrumenty: wiolonczelę, fortepian, flet, altówkę, organy, śpiew, gitarę, mandolinę, harfę, a także na wszystkie kontynenty.

W zajęciach prowadzonych w ramach Tyskich Dni Suzuki, biorą udział dzieci już od drugiego roku życia, jak i młodzież z różnych stron Polski. Uczą się gry na skrzypcach, altówce, wiolonczeli i pianinie.

Zajęcia podczas XVIII Tyskich Dni Suzuki poprowadzili wybitni skrzypkowie: Helen Brunner (Wielka Brytania), Kate Greenhalg Coelle (Stany Zjednoczone/Niemcy), Alessio Nacuzi (Włochy), Inger Due Andersen (Dania), Małgorzata Nieskurska (Polska), Elżbieta Węgrzyn – założycielka tyskiej Szkoły Suzuki (Polska). Zajęcia z młodymi wiolonczelistami poprowadziła Dorota Uścińska (Polska), z pianistami – Inger Due Andersen (Dania). Warsztatom towarzyszyły koncerty solowe.

Reklama

Podczas warsztatów zaplanowano również spotkania dla rodziców, które miały na celu ułatwienie pracy z dziećmi w domu. Nie zabrakło zajęć dodatkowych dla uczestników – tanecznych, ruchowych i plastycznych.

Kilkudniową pracę zwieńczył koncert finałowy, który odbył się 22 stycznia w Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II. Na scenie wystąpiła blisko 100-osobowa grupa skrzypków, altowiolistów, wiolonczelistów i pianistów. W programie znalazły się znane i lubiane utwory z repertuaru muzyki klasycznej i rozrywkowej. Słuchacze mogli usłyszeć zarówno Marsza Radeckiego (J. Strauss) czy Marsza Gladiatorów (J. Fucik), jak również popularne „Jingle Bells” i kolędy z różnych stron świata. Koncert był też znakomitą okazją do świętowania Dnia Babci i Dziadka.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj