Tyskim Rowerem Miejskim do Pszczyny i Goczałkowic-Zdroju

0
Fot. UM Tychy

Od 26 lipca br. rowerem z miejskich wypożyczalni w Tychach będzie można dojechać do Pszczyny i Goczałkowic-Zdroju – informuje nas Ewa Grudniok, rzecznik Urzędu Miasta. To efekt podpisanego porozumienia, na mocy którego te dwie gminy zostaną włączone do zintegrowanej sieci wypożyczalni rowerów miejskich.

Tak więc poza miastami metropolii, rower będzie można oddać również w Pszczynie oraz Goczałkowicach Zdroju. Dotyczy to rowerów standardowych (rowerami typu tandem czy cargo można jeździć tylko w obrębie Tychów).

Jak informuje rzecznik UM Tychy, taryfa jest zależna od miejsca wypożyczenia roweru. W Tychach każde 15 minut jest darmowe, w Pszczynie i Goczałkowicach-Zdroju darmowe jest każde pierwsze 30 minut.

– Dzięki integracji rowery standardowe można wymieniać między stacjami w miastach bez żadnych konsekwencji.

Można więc wybrać się na rowerze z Tychów do Pszczyny, tam go zostawić i wrócić pociągiem – mówi Jakub Giza z Nextbike.pl

System Pszczyny i Goczałkowic-Zdroju liczy łącznie 80 rowerów, w Tychach dostępnych jest 60 jednośladów. W tym sezonie (od 1 kwietnia) w Tychach rowery wypożyczono blisko 15 tysięcy razy (łącznie od 2017 r. 45 950 razy). Do systemu w 2019 r. dołączyło 2000 nowych użytkowników (łącznie jest ich 8490).

Jak informuje Ewa Grudniok, prezydent Tychów Andrzej Dziuba podpisał także zarządzenie dotyczące standardów i wytycznych kształtowania infrastruktury rowerowej na terenie miasta.

– Tym dokumentem wprowadzamy jednolite standardy, które od tej pory muszą być stosowane przy projektowaniu, budowaniu i remontowaniu infrastruktury rowerowej na terenie naszego miasta. Od dawna staramy się wprowadzać rozwiązania przyjazne rowerzystom, teraz takie rozwiązania będą standardem przy niemal każdej drogowej inwestycji i co równie ważne, będą one spójne w całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – mówi Andrzej Dziuba.

(J)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here