Tyszanka Wioleta Piróg napisała wyjątkową bajkę

0
Wioleta Piróg z egzemplarzem bajki o smoku Płomyczku; fot. J. Jędrysik
Reklama

Tyszanka Wioleta Piróg napisała bajkę dla dzieci pt. „Wyjątkowy smok Płomyczek”. Inspiracją do powstania książki była czteroletnia Oliwia, niepełnosprawna córeczka autorki. Dziewczynka, rehabilitowana od szóstego miesiąca życia, otrzymała wiele pomocy od specjalistów i ludzi dobrej woli. Dlatego bajka o smoku Płomyczku jest projektem charytatywnym. Wioleta napisała ją, aby pomóc innym. Sprzedaż całego nakładu wspomoże hospicjum w Częstochowie.

Smok Płomyczek urodził się bez skrzydeł. Nie potrafił latać, jak inne małe smoki. Rówieśnicy mu dokuczali, ale tylko do momentu, kiedy okazało się, że… Więcej nie zdradzimy. Przeczytacie sami.

Bajka „Wyjątkowy smok Płomyczek” w uniwersalny i przystępny dla dzieci sposób uczy, czym jest niepełnosprawność i jak ją przezwyciężać. Nie bez znaczenia jest duży ładunek empatii zawarty w tej opowieści. Maluchy poznają różne uczucia, które towarzyszą niepełnosprawnemu dziecku i jego rodzicom.

Jednak wartość tej książeczki opiera się nie tylko na jej uniwersalnym przesłaniu. – Postanowiłam ją napisać z potrzeby serca. Moja córeczka Oliwia swego czasu korzystała z pomocy hospicjum. Pobyty w tym ośrodku pozwoliły nam oswoić się z niepełnosprawnością. Poza rehabilitacją, to była szczególna pomoc psychologiczna – mówi Wioleta Piróg. Przekonałam się wtedy, jak bardzo potrzebne są takie miejsca. Dlatego postanowiłam przekazać pierwszy nakład mojej bajki podobnej instytucji – Stowarzyszeniu Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej – dodaje tyszanka.

Reklama
Wioleta Piróg z córką Oliwką; fot. arc

Pierwowzorem książkowego Płomyczka jest czteroletnia Oliwka. Dziewczynka urodziła się z rzadkim zespołem genetycznym – aberracją chromosomową strukturalną – delecją w regionie 13q33.1q34. U Oliwii występuje m.in. opóźnienie rozwoju psychomotorycznego, niedobór wzrostu, a także wady przewodu pokarmowego, moczowego, mózgu, kości oraz wzroku. Olisia jest rehabilitowana od szóstego miesiąca życia. Teraz ciężko pracuje z rodzicami nad tym, aby móc samodzielnie chodzić i mówić. W opiece nad siostrzyczką rodzicom pomaga dwoje rodzeństwa: Lenka i Nikoś.

Bajkę „Wyjątkowy smok Płomyczek”, którą pięknie zilustrował Jasiek Cieślak, można nabyć w formie cegiełki w częstochowskim hospicjum, dzwoniąc pod numer telefonu 502 025 442. Wkrótce będzie można ją kupić także na portalu Charytatywni Allegro w ramach akcji „Polowanie na smoka”. Całkowity dochód zostanie przekazany na częstochowskie hospicjum.

Książka ukazała się pod patronatem medialnym dwutygodnika i portalu Nowe Info.

Projekt finansowo wsparły następujące firmy: Instytut Studiów Podyplomowych w Tychach, Krafc Consulting Sp. z o.o. z siedzibą w Brzegu, Medicus Sp. z o.o. w Tychach, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe ADW Sp. z o.o. w Wyrach oraz Ośrodek Zdrowia i Rozwoju „Terapia” w Rudzie Śląskiej.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here